Velká kotlina patří k nejcennějším místům Jeseníků. Je však i smrtelnou lavinovou pastí
Ledovcový kar, kde sněhová pokrývka dosahuje nejvyšší výšky a vydrží nejdéle, se zjara mění v dokonalou zahrádku rostlinných a živočišných druhů.
V zimě je Velká kotlina smrtelně nebezpečným místem s největším počtem lavin na Moravě. Křížky na dně kotliny připomínají, že si to stále někteří lidé neuvědomují. V létě je ale tento kotel opravdovým rájem botaniků. Zatím zde bylo popsáno na 700 druhů rostlin a nesčetně vzácných živočichů.
Zdejší krajina je různorodá. Osluněná místa střídají zastíněné chladné lokality, prameniště zase suché exponované body, lavinové splazy alpinské louky. Les v údolí je starý několik stovek let. I proto je tato rezervace, kam je běžným turistům vstup přísně zakázán, unikátní. Nemá obdoby jinde v Česku, ani ve střední Evropě. Její prudké svahy ještě zdaleka nevydaly všechny svá tajemství, která zde přírodovědci zkoumají už od počátku 19. století. Vydejte se s námi na průzkum Velké kotliny.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.