Velká radioporadna: Výpověď smlouvy s dodavateli energií má nyní smysl, musí ale být bez vysokých pokut, shodují se odborníci
Ceny energií na burzách dlouhodobě klesají, snížení se ale nemusí promítnout do ceny zákazníků s fixními sazbami. Změnit smlouvu před jejím koncem však může být složité i drahé. Zvýšení nákladů vzhledem k úspornému balíčku nejspíš čeká i majitele budov. Má tedy smysl nyní měnit dodavatele a vyplatí se v současné situace nová fixace? Jak se může zvednout daň z nemovitosti a proč to závisí i na samotných obcích? Na dotazy posluchačů odpovídají hosté Velké Radioporadny.
Jana Klímová – ekonomická analytička Českého rozhlasu
Tomáš Horyna – předseda výkonné rady Asociace nezávislých dodavatelů energií
Michal Kebort – mluvčí Energetického regulačního úřadu
Mnoho odběratelů stále platí vysoké zálohy za energie, přestože jejich cena dlouhodobě klesá. „Dodavatelé nakupují energie dopředu podle množství zákazníků a předpokládané spotřeby,“ vysvětluje Tomáš Horyna z Asociace nezávislých dodavatelů energií. „Že se momentálně cena vyvíjí směrem dolů, nemusí nutně znamenat, že všichni dodavatelé všem zlevní. Pokud je smlouva uzavřená na dobu určitou, tak dodavatelé ceny zafixovali v momentě jejího uzavření.“
Někteří dodavatelé podle něj však i přesto mohou zlevňovat. „Je to otázka strategie. Jednak jak energie nakupují a také co si mohou dovolit, aby neskončili podobně jako někteří předchozí dodavatelé,“ dodává Horyna s odkazem na firmy, které byly v posledních dvou letech nuceny ukončit činnost.
Tomáš Horyna
předseda výkonné rady Asociace nezávislých dodavatelů energií
Na koncové ceny elektřiny nemá téměř žádný vliv ani stát, Energetický regulační úřad ze zákona do silové části elektřiny zasahovat nesmí. „S výjimkou tohoto roku, kdy zasáhla vláda a určila cenové stropy, je to vysloveně tržní záležitost. Úřad má v moci pouze regulovanou část ceny energie, která pokrývá provoz sítí,“ říká Michal Kebort, mluvčí ERÚ.
Výpověď smlouvy může vést k pokutě
Vypovědět smlouvu s dodavatelem nemusí být jednoduché, zvlášť pokud se jedná o smlouvu na dobu určitou. „Smlouvy mají podmínky, jakým způsobem je lze ukončit a samozřejmě s tím mohou být spojené i sankce,“ varuje před neuváženým ukončením Horyna. „Určitě stojí za to, aby si každý odběratel smlouvu prošel a podíval se, jaké jsou podmínky ukončení.“
„Smlouvu je skutečně nezbytné pořádně přečíst. V případě sankcí je třeba upozornit i na to, že někteří dodavatelé například mohou účtovat ušlý zisk,“ doplňuje Kebort. „Spotřebitel si, pokud hodlá kontrakt ukončit předčasně, musí zjistit veškeré náležitosti, jaké nakonec s tím budou spojeny.“
Michal Kebort
mluvčí Energetického regulačního úřadu
„Odběratel samozřejmě může i vyhodnotit, že nová cena, kterou by byl schopen získat od jiného dodavatele, bude natolik zajímavá, že se mu vyplatí dokonce zaplatit sankci,“ rozebírá možnosti Horyna. „Nicméně smlouva se samozřejmě dodržet musí a je potřeba počítat s tím, že dodavatel může zákazníka pokutovat.“
U smluv na dobu neurčitou je postup o hodně jednodušší. „Tyto smlouvy lze vypovědět kdykoliv. Tříměsíční výpovědní lhůta začíná běžet první den následujícího měsíce od doručení výpovědi,“ upřesňuje Kebort.
Úspory dotační program nezasáhnou
Kromě dotazů ohledně energií odpovídali odborníci také na otázky spojené s vládním úsporným balíčkem. Jedna ze změn se dotkne i daně z nemovitosti, ta ale nevzroste všem stejně. „Existuje základní sazba a obec si může zvolit, zda vybírá jenom základní sazbu, nebo násobek, tzv. koeficient,“ popisuje Jana Klímová. Obce nyní mohou koeficient nastavit maximálně na pětinásobek.
To, co chce zavést vláda, je, že k dani přirazí ještě jednou základní sazbu. „V obci, kde se teď platí jen základní sazba, tak tam by se daň nově měla zdvojnásobit, protože ten jeden díl půjde stále obci a nově ten samý díl bude vybírat ještě stát,“ popisuje analytička uvažované změny. V obci, která používá trojnásobný koeficient, by tak výsledná cena měla být vyšší o třetinu.
Jana Klímová
ekonomická analytička Českého rozhlasu
Naopak dotačních programů by se snaha o úspory dotknout neměla. „Nemyslím si, že by se škrty dotkly Nové zelené úsporám. Tam naopak stát neustále navyšuje ten celkový balík dotací. Například od května navýšil dotaci pro seniory a nízkopříjmové domácnosti,“ vysvětluje Klímová. Se snižováním energetické náročnosti budov tedy není nutné pospíchat.
„Nová zelená úsporám čerpá hodně peněz z evropských fondů a těch se žádné škrty, které plánuje vláda v dotacích, netýkají, protože to jsou národní dotace, které jdou přímo z českého státního rozpočtu,“ uzavírá analytička. „Nikdo ale přesně neví, kde škrty budou, protože teď přes léto je čas dávat rozpočet dohromady.“
V celém speciálu regionálních stanic Českého rozhlasu se také dozvíte, podle jakých kritérií hledat nového dodavatele, jak si ověřit jeho spolehlivost nebo jak se mohou na cenách pro zákazníky projevit úpravy sazeb DPH. Velkou radioporadnou provází Tomáš Pancíř.
Související
-
O příspěvek na bydlení má smysl žádat. Podání žádosti není složité a jde i online
Jak snížit náklady, kde ušetřit nebo jak si zažádat o příspěvky a další podporu, radí hosté Velké radioporadny Českého rozhlasu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka