Velmi povedené kousky Ondry Kozáka a Ralfa Schuta

8. leden 2019

Bits´n Pieces  je nové album, které ozářilo domácí bluegrassovou scénu. Vytvořili ho dva fenomenální muzikanti Ondra Kozák z Jeseníků a čechoholanďan Ralf Schut,  komorně jen ve dvou,  s fantastickým nadhledem a hravostí, která dokládá skutečně mimořádnou instrumentální dovednost obou protagonistů.

Možná více než o klasické poslechové album se jedná o dechberoucí  výukový materiál určený všem, kteří se snaží hrát na bluegrassové nástroje. Ovšem nelze vyloučit, že velká část amatérských či začínajících muzikantů zahodí po poslechu toho cédečka své nástroje a začnou hrát třeba šachy.

Výběr třinácti písní zahrnuje několik pozoruhodně zpracovaných cover verzí, například swingovku Stranger in my mirror proslavenou Randy Travisem, beatlesáckou klasiku Norwgian wood nebo Dylanovo Don´t think twice.

Základem repertoáru této dvojice jsou ale velice hezké písně původem holanďana Ralfa Schuta, který se prý naučil česky a přesídlil z Holandska do Čech právě kvůli vynikající úrovni zdejší bluegrassové muziky. To je oficiální verze příběhu - podle té neoficiální v tom byla samozřejmě ženská. Ondra Kozák je oproti tomu velmi uznávaným hudebním lektorem a organizátorem  výukových dílen, jejich setkání, souhra a společná láska  k bluegrassu však opravdu dala vzniknout mimořádnému albu pro fajnšmekry a vyznavače bluegrassu.

Vydání pořadu Folková pohlazení doplňuje ještě kalendárium významných osobností a pozvánka na právě startující šňůru skupiny Malina Brothers.

Muzikant Ondra Kozák
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.