Vešli jsme do pralesa, ze kterého trčely dvě věže, vzpomíná na počátky obnovy Staré Vody Jan Pečínka

21. červenec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jan Pečínka
0:00
/
0:00

Jan Pečínka je skautem už přes padesát let. V současné době působí jako zástupce vedoucího v oddílu Poutníci z Čechovic.

Věnuje se spolupráci se zahraničními skauty, organizuje účast našich skautů na světových Jamboree a také se podílí na obnově zaniklé obce Stará Voda na Libavsku.

Skautská kronika

„Člověk vstoupil do místa, o kterém se nějak doslechl, že existuje, v dříve uzavřeném vojenském prostoru. Vstoupili jsme do pralesa, ze kterého trčely dvě věže kostela,“ vzpomíná na chvíli, kdy do Staré Vody přišla v roce 1994 první skautská výprava.

Jan Pečínka Listuje skautskou kronikou

Od té doby uplynulo už 25 let a v zaniklé obci Stará Voda se vystřídaly na brigádách stovky skautů od nás i ze zahraničí. „Spočítali jsme, že jsme tam za tu dobu odpracovali 18 000 hodin. Skauti přijíždí z Olomoucka, Ostravy, Frýdku-Místku, Dubu nad Moravou, ale i z Polska, Kanady, USA, Francie, Německa, Holandska a tak dál,“ vyjmenovává Jan Pečínka.

Podpis Tomáše Garrigue Masaryka ve skautské kronice

Po 25 letech ve Staré Vodě zmizel onen zmiňovaný prales, vystoupily trosky domů a kláštera. Podařilo se také obnovit kapli Královské studánky. Vyčistili hřbitov, obnovili některé náhrobky, postavili centrální kříž. Nyní se intenzivně věnují troskám kláštera a klášterní zahradě, kde se snaží zpřístupnit bývalý vstup do budovy a zkulturnit zahradu.

autor: pese
Spustit audio