Veterináři hlásí výpadek léků na epilepsii u zvířat. Majitelé řeší, jak pokračovat v léčbě
Majitele zvířat trpících epilepsií čeká v těchto dnech na veterinárních klinikách nepříjemné překvapení. V Česku chybí léky s fenobarbitalem, které se dosud používaly k léčbě epileptických záchvatů u zvířat. Výpadek souvisí s rozhodnutím Ministerstva zdravotnictví, které na konci loňského roku omezilo výdej těchto léků pro veterinární účely kvůli jejich nedostatku na trhu.
Paní Hana každodenně podává léky své fence francouzského buldočka, která od ledna trpí epileptickými záchvaty. „Dostali jsme barbituráty, ale už při posledním vydání jsme na veterině slyšeli, že další nemusí být,“ popisuje svou zkušenost.
Olomoucká veterinářka Petra Smorojová potvrzuje, že situace je kritická. „Antiepileptika bohužel teď nejsou dostupná,“ říká. Důvodem je výpadek ve výrobě těchto léků, které se používají primárně k léčbě epilepsie u lidí, ale zároveň je předepisují i veterináři.
Ministerstvo zdravotnictví proto výdej pro veterináře omezilo, aby zajistilo dostatečné množství pro humánní medicínu. „Smyslem tohoto výjimečného opatření je zajistit nezbytnou dostupnost těchto léčivých přípravků pro pacienty s epilepsií,“ vysvětluje Tomáš Boráň, ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv.
Veterinární léky jsou dražší
Podle prezidentky Komory veterinárních lékařů Petry Šinové je logické, že ministerstvo v takové situaci dalo přednost lidským pacientům. „Veterináři spotřebovali dvě třetiny všech těchto léků dovezených do České republiky,“ říká.
A to i přesto, že existuje veterinární verze léku. Ani ta ale v současnosti není běžně dostupná a také je mnohem dražší než léčivo pro lidi. „Veterinární varianta stojí zhruba desetkrát více než ta humánní,“ doplňuje Smorojová.
Veterináři upozorňují, že změna medikace u epileptických zvířat není vhodná a měla by se provádět jen v krajním případě. „Neděláme to rádi, když nemusíme,“ říká Smorojová.
Další výpadky léků ohrožují léčbu
Výpadky humánních léků, které se používají ve veterinární praxi, se ale netýkají jen antiepileptik. V minulosti veterináři čelili nedostatku některých antibiotik a v současné době chybějí například fyziologické roztoky.
„Minulý měsíc nebyly ani obyčejné fyziologické roztoky,“ potvrzuje Smorojová. Prezidentka Komory veterinárních lékařů Petra Šinová varuje, že pokud se infuzní roztoky nedostanou k veterinářům, může to ohrozit životy zvířat. „Pokud by došlo k radikálnímu výpadku, vrátili bychom se o sto let zpátky a museli bychom si roztoky sami míchat v lékárnách,“ říká.
Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Europarlament vzal imunitu Nagyové. Babišovo Čapí hnízdo má zelenou u vrchního soudu
-
Další hradní kauza uzavřena: kriminalisté odložili případ Balákova zvýhodněného bydlení
-
Kala: S kritikou dotací na rozhledny jsme byli za exoty, teď je to jiné. Rezistence úřadů mě překvapuje
-
Bradáčová se ujala funkce nejvyšší státní zástupkyně. Jednou z jejích priorit je digitalizace úřadu