Věž hradu Helfštýn bude mít novou střechu. Modřínové šindele by měly vydržet dalších 90 let

15. říjen 2023 07:50

Nad druhým nádvořím hradu Helfštýna na Přerovsku pracují řemeslníci z Valašska. Pokrývají středověkou věž památky ručně štípanými modřínovými šindele. Nová krytina by měla být trvanlivější než dosavadní smrková.

„Je to ručně štípaný a následně strouhaný modřín. Modřín jsme zvolili z toho důvodu, že má větší obsah smůly a tím pádem by jeho životnost na střeše měla být o něco delší než u té původní krytiny, která byla smrková,“ prohlíží si kastelán Jan Lauro svazky šindelů vyskládaných u hradební zdi.

Spolu s trámky je řemeslníci s pomocí kladky musí vytáhnout až ke koruně věže, odhadem 25 metrů. Podle kastelána Laura je oprava střechy vůbec největší letošní investicí na hradě. Zaplatí za ni čtyři miliony korun.

„Tato partička má na svědomí asi deset hradů, desítky kostelů. Mimo jiné třeba za Libušín sklízela kdejaká ocenění. Takže ta záruka kvality jejich práce je tu jasná,“ pochvaluje si Lauro.

Pokrývání chtějí řemeslníci zvládnout do konce října. Šindele by pak střechu věže měly zaručeně chránit 80 až 90 let.

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Spustit audio