VIDEO: Dominika - ostravská folková naděje

13. leden 2017
Ostravská skupina Dominika

Kladem recitálu Dominiky, která zahrála v půlce ledna živě v Českém rozhlase Olomouc, byly instrumentální výkony, zejména jistá sólová kytara Petra Čadila, přesně šlapající baskytara Jirky Skýby, flétny Ireny Országové a doprovázející kytara Jardy Bruthanse. Sólové hlasové party nevynikaly tak jako tříhlasé sbory se zajímavými harmoniemi ve vedení hlasů.

Více než hodinovým koncertem Dominiky zněly autorské písně kapely, které oscilovaly mezi folkem, blues, country a trampskou písničkou, když zcela nepochybně měl a má na výsledném zvuku kapely vliv jejich vzorů – Pavla Žalmana Lohonky, skupiny Pacifik, bratří Ryvolů a dalších postav folkové scény (ve všech jejích žánrech) 80. let minulého století.

Jako úvodní píseň zazněl Něžný barbar a poté následovalo více než patnáct písní s nejrůznějšími náměty a stylovým zabarvení. Náměty textů byly nejen mezilidské vztahy, ale i historizující témata, ať už s lyrickým či epickým námětem. Písničky odměňovalo početné diváctvo nejen potleskem, ale i voláním a povzbuzováním.

Velký dojem na diváky udělaly písničky Mona Lisa, citlivá Za branou, stejně jako Slepí koně nebo apokalyptický Pátý jezdec strach. Po dvou vytleskaných přídavcích se diváci v neformálních rozhovorech setkali s muzikanty a chválili za velmi příjemný koncert. Přesto, že skupina Dominika doposud nevydala oficiální CD, je zřejmé, že si její písničky své posluchače najdou.