Vilma Kollmanová tvoří přírodní zahrady: S chemií bych nemohla dělat, to je proti mému přesvědčení

S koncem zimy se začínáme těšit na čas, kdy zavítáme do zahrady a zaboříme ruce do hlíny. Stejně je na tom i Vilma Kollmanová, která už více jak dvacet let nejenom navrhuje, ale i tvoří přírodní zahrady.

Čtěte také

„Zahrady cítím, rostou mi před očima. Dokážu se naladit na místo a zákazníka, na příběh, kterým se zahrada může odvíjet,“ hodnotí svou víc než dvacetiletou praxi zahradnice Vilma Kollmanová z Turnova, která tvoří přírodní zahrady.

Podle ní je základem dobře fungující přírodní zahrady kompost, zásobník na dešťovou vodu a oplocení.

„S chemií bych nemohla vůbec dělat, je to proti mému přesvědčení, proti mé přirozenosti, dělám to dvacet let a bez chemie, a veškeré zahrady, i ty, které jsme zakládali na těch nejhorších jílovitých půdách, jsou bez chemie,“ říká Vilma Kollmanová.

Svou zahradní filozofií šíří i mezi děti a pedagogy ve Waldorfské střední a Základní škole v Semilech, kde společně pečují o školní zahradu.

Jak se můžeme obejít bez chemických hnojiv? V čem spočívá základ zdravého kompostu? A jak postupovat při zakládání přírodní zahrady? Poslechněte si záznam rozhovoru.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.