Víte, že dnes byste neměly uklízet, milé dámy? Tradice to výslovně zakazuje

Svatá Lucie noci upije, ale dne nepřidá. To je pranostika, kterou všichni známe. Pochází z dob, kdy zimní slunovrat vycházel právě na 13. prosince.

Ke svaté Lucii se váže několik tradic, na které už se pomalu zapomíná. V minulosti chodily po vsích mladé dívky jako Lucky. Byly oděné do bílého, někdy měly také pomoučenou tvář a kontrolovaly, jestli mají hospodyňky uklizeno.

Husími brky vymetaly všechny kouty ve světnici, aby vyhnaly nemoci a zlo. Na svatou Lucii se také věštilo počasí na následující rok a mladé dívky přivolávaly lásku.

Nejdůležitější pro nás ale zřejmě bude ta tradice, která zakazuje ženám domácí práce. Naše babičky nesměly příst, tkát ani prát. Neuklízelo se a ženy tak měly výjimečně volno. Doufám, že dnes budete tuto tradici dodržovat.

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová