Vladivojna La Chia si jede svou vlastní cestou

Nechce se nechat semlít mainstreamem. Je pro ni nestravitelný, je přesvědčená, že by v něm nedokázala fungovat. „Pojedu si dál svou vlastní cestou,“ říká otevřeně Vladivojna La Chia.

Se svou kapelou 4trio připravuje novou desku, vyjít by měla na přelomu jara a léta. Budou na ní zhudebněné texty ruské básnířky Anny Barkovové. O té natočila režisérka Marta Nováková film 8 hlav šílenství, ke kterému právě Vladivojna La Chia skládala hudbu.

Mezi její dvorní muzikanty patří Terezie Kovalová, kterou pokládá za nejdůležitějšího člověka, instrumentalistu ve svém životě. Dále jsou to bubeník Luboš Pavlík a kytarista Petr Uvira. „Působí mezi námi určitě nějaká chemie, protože se mnou fakt nemůže být každý, to vím stoprocentně,“ dodává.

Skládání je pro ni hodně meditativní i adrenalinová věc. „Dopředu nic nevymýšlím. Sednu, zapnu všechny mašiny ve studiu, vezmu si kytaru a začnu skládat,“ říká talentovaná hudebnice, která patří mezi samouky. „Těžko říct, jaká bych byla, kdybych uměla noty.“

Pro řadu divadel složila Vladivojna La Chia scénickou hudbu. Říká, že je to obrovské dobrodružství, ale i velký nápor. „Musíte na všechno reagovat strašně rychle. Někdy je to hodně o štěstí, jestli se to trefí.“ Spolupracovala s Městskými divadly pražskými, Divadlem Petra Bezruče Ostrava, Národním divadlem moravskoslezským a Činoherákem v Ústí nad Labem. V Moravském divadle Olomouc můžete slyšet její hudbu v představení Dům Bernardy Alby.

autor: voj
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.