Vlakem do českých vesnic a českých srdcí na zapadlém jihozápadě Rumunska

14. červenec 2022

Banátský expres je speciálně vypravený vlak, který koncem srpna vozí české kapely a jejich fanoušky ke krajanům do Rumunska na kulturně-hudební Festival Banát.

Ten pořádají v krajanské vesnici Eibenthal tři kamarádi – Tibi Pospíšil, Honza Duben a Štěpán Slaný. Najdeme zde jednu z největších českých komunit v celém Rumunsku.

Festival Banát, který se letos bude konat už po jedenácté, na šest dní zaplní vesnici hudbou, smíchem a dobrou náladou. Na okraji vesnice vyroste stanové městečko a údolím proudí návštěvníci festivalu.

Obyvatelé Eibenthalu se na festivalu podílí do velké míry. Zhruba půl roku dopředu se začíná s přípravami, místní jsou také součástí týmu, který se stará o zdárný průběh festivalu.

Zajišťují technické zázemí, připravují jídlo, zajišťují dodávky pitné vody, ubytovávají návštěvníky festivalu.

Mimo to je krajanům věnováno jedno festivalové odpoledne, kdy se v Eibenthalu potkají lidé ze všech krajanských banátských vesnic.

Průvod krajanů vesnicí

Když na festivalu procházíte vesnicí, téměř před každým domkem vidíte krajany, kteří před své domy postaví stolky plné domácích dobrot, které pro návštěvníky festivalu pečlivě připravují.

Najdete tu marmelády, čalamády, med, domácí pálenky, ale můžete také cestou ze stanového městečka na festival posnídat, poobědvat nebo povečeřet.

Josef Kocman při prodeji domácích dobrot

A právě za lidmi, kteří v Eibenthalu neboli Tisovém údolí žijí a kteří stále nesou české tradice svých předků, se vydala v dokumentu Banátský expres redaktorka Petra Ševců.

Režii měl Tomáš Soldán, technicky spolupracoval mistr zvuku Zdeněk Prchlík.

autor: Petra Ševců
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.