Vojáci z Hranic odjíždí na misi do Pobaltí. NATO ji zřídilo kvůli obavám z postupu Ruska

Na misi do Pobaltí odjíždí 60 vojáků z mechanizované brigády v Hranicích
Na misi do Pobaltí odjíždí 60 vojáků z mechanizované brigády v Hranicích

Do Pobaltí dnes vyjíždí železniční transport z šesti desítkami českých vojáků. Příslušníci mechanizované brigády z Hranic na Přerovsku budou půl roku sloužit v Lotyšsku pod hlavičkou Severoatlantické aliance (NATO). O nasazení mnoho národnostního praporu v Litvě a Lotyšsku rozhodla loni kvůli obavě východních členů z postupu Ruska.

Ze železniční vlečky na nádraží v Hlubočkách u Olomouce se běžně odváží vytěžené dřevo z Libavé. Teď ale místo obsadili vojáci. Na přistavené vagony nakládají zbraně, kontejnery a veškerou techniku, kterou v Pobaltí budou potřebovat. „Máme s sebou víceméně všechno od vybavení, vozidel, centrál. Stany máme taky. Měli bychom být soběstační. Máme i zdravotní zabezpečení,“ vyjmenovává velitel minometné čety Tomáš Koutný.

Správně naložit a upevnit nákladní tatrovku 815 není otázka minut, ale spíš desítek minut. „Možná i hodin tady v tom případě. Musíte tam najet, musí se to vyrovnat a ještě to vozidlo bezpečně uvázat, aby z toho vlaku nesjelo,“ dodává Koutný.

Půl roku se sedmi dalšími národy

Minometnou četu hranického praporu tvoří šest desítek vojáků. Na misi se připravovali více než půl roku. Jednotce velí Michal Bogdan. „Jsme připravení na tu misi. Nejedeme do žádného konfliktu, naším úkolem bude začlenit se do struktury kanadského EFP ve státě Lotyšsko, kde budeme součástí mnohonárodního kontingentu a budeme cvičit jako jedna jednotka i s ostatními národy,“ upřesňuje Bogdan.

Vojáci si vezou do Lotyšska veškeré vybavení a techniku

Poprvé do zahraničí ve vojenské uniformě vyjíždí Petr Bříza: „U armády jsem třetí rok. Těším se, bude to nová zkušenost do budoucna, ještě jsem nikde nebyl.“

Česká jednotka bude v Pobaltí cvičit s kolegy ze sedmi členských zemí NATO. Další naši vojáci misi posílí koncem června a během července.