Volfovi: Mistři kolovečské keramiky

Chodsko je kraj hrdých lidí, specifického folklóru a silných lidových tradic. Výroba keramiky je v městečku Koloveč poblíž Domažlic datována už od 15. století a už od roku 1785 ji tam vyrábí už v sedmé generaci rodina Volfů.

Rodinnou tradici založil Lambert Volf a řemeslo se v rodině předává z otce na syna, dnes jej v poslední archaické dílně v republice provozují Rudolf Volf se synem Martinem. Kolovečská kermaika se po staletí nezměnila, je typická červenohnědou barvou a spedicálním dekorem. Od roku 1900 přibyla k červenohnědé variantě i keramika modrá.

Volfovi zpracovávají keramiku z vlastní hlíny a dodržují při její výrobě veškeré archaické postupy. Za to získal Rudolf Volf od ministerstva kultury "Nositel tradice lidového řemesla". Za tajemstvím kolovečské keramiky se do Volfových dílny do Kolovče na Chodsku vydala Markéta Ševčíková.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.