VOP Šternberk musí opustit skoro 100 pracovníků

13. duben 2012

Vojenský opravárenský podnik ve Šternberku propouští. V březnu výpověď dostalo 83 zaměstnanců, v tomto měsíci si ji převezme ještě dalších 12 osob.

Redukce pracovníků souvisí s nedostatkem zakázek od ministerstva obrany, zahraniční zákazníci z civilního sektoru pak prý podle ředitele společnosti chtějí, aby se jejich objednávka realizovala v sesterské organizaci v Šenově u Nového Jičína. V ní by mohli najít uplatnění i propuštění zaměstnanci ze Šternberka. Velký zájem mezi nimi o to však zatím není.

Armáda se chce navíc středomoravského podniku zbavit, vedení resortu připravuje jeho prodej. Osm až deset zaměstnanců, kteří musí firmu opustit, se chystá přijmout společnost Excalibur Army, která má část areálu podniku v pronájmu. Řada ostatních to bude mít podle odborářů s hledáním práce těžké.

Situaci kolem Vojenského opravárenského podniku ve Šternberku bedlivě sleduje i tamní radnice. Podle starosty Stanislava Orsága jsou v pravidelném kontaktu s firmou i resortem obrany. Cílem městského úřadu je dojednat, aby investor, který armádní společnost koupí, pokračoval v areálu v činnosti a některé propuštěné pracovníky podniku znovu zaměstnal. "Samozřejmě jsme připraveni jakýmkoliv způsobem podat pomocnou ruku. Doufáme, že doba mezi ukončením aktivity ministerstva v podniku a nabytím nového vlastníka bude co nejkratší. Neradi bychom byli, kdyby například resort letos ukončil provoz a další tři roky byl ten areál prázdný," řekl starosta.

Monika Tomášková

autor: sra
Spustit audio