Vrchní soud v Olomouci o dva roky snížil trest guru Járovi za znásilnění

12. říjen 2018

Pěti a půl lety vězení potrestal olomoucký vrchní soud Jaroslava Dobeše, známého jako guru Jára, za znásilnění. Zároveň poslal na pět let za mříže i jeho blízkou spolupracovnici Barboru Pláškovou. Snížil jim tak trest o dva roky. Rozsudek je pravomocný. Případ tím přesto nekončí. Jeho podstatnou část totiž bude podle verdiktu vrchního soudu znovu řešit nižší instance, tedy krajský soud ve Zlíně.

Obžalované jsme uznali vinnými jedním zločinem znásilnění, kde bylo prokázáno, že k trestnému činu došlo a že byl spáchán,“ uvedl mluvčí vrchního soudu Stanislava Cika. Verdikt je podle něj pravomocný.

Státní zástupkyně Jarmila Ošlejšková po vynesení rozsudku řekla, že rozhodnutí soudu respektuje. „Já jsem ráda, že po těch letech aspoň v tom jednom skutku s tím prokázaným násilím je rozhodnutí pravomocné a byl uložen podle mého názoru adekvátní trest,“ komentovala.

Obhájci Jaroslava Dobeše a jeho asistentky chtějí proti rozsudku podat dovolání k nejvyššímu soudu. „Je důležité to, že zdejší soud těch sedm skutků – celá ta obžaloba se týkala osmi skutků znásilnění – vrátil zpátky,“ zdůrazňuje advokát 44leté Dobešovy asistentky Petr Drapák.

Zakladatel esoterické školy Jaroslav Dobeš alias guru Jára měl studentky na seminářích znásilnit pod záminkou tantrického rituálu, takzvaného odháčkování. Ženám údajně tvrdil, že jejich různé životní problémy způsobili přechozí sexuální partneři a on je jich pohlavním stykem dokáže zbavit.

Obvinění utekli na Filipíny

„Je tam porušené právo na obhajobu, to znamená právo obviněného vypovídat,“ říká Dobešův advokát Michal Krčma. Guru ani jeho asistentka se jednání soudu nezúčastnili. Oba jsou na Filipínách, kam v roce 2015 utekli. Po zadržení jsou v detenčním táboře. Proto je soud stíhá jako uprchlé.

Obhájce Krčma s tím nesouhlasí. Při jednání žádal, aby soud obžalované vyslechl prostřednictvím videokonference. „Snaží se domoci toho, aby byli vyslechnuti, a soud tady obecně odkazuje na nález ústavního soudu, že to je instrukční jednání,“ dodal advokát.

Senát se návrhem vůbec nezabýval. „Obžalovaní komunikují, jenom když se jim to hodí, zejména s advokáty. V podstatě nic nebrání tomu, aby mohli být deportováni zpátky do České republiky, čemuž se ale oni vehementně brání,“ sdělil mluvčí Cik.

Filipínské úřady žádost Dobeše a jeho spolupracovnice o náboženský azyl zamítly, oba se však proti rozhodnutí odvolali.

autor: mot
Spustit audio