Vrchní soud v Olomouci vynesl tresty nad distributory a prodejci otráveného alkoholu. Jeho oběti pocházely i z našeho regionu

Metanolová kauza

Po sedmi letech od vypuknutí metanolové aféry vynesl senát Vrchního soudu v Olomouci pravomocné rozsudky nad distributory a prodejci otráveného alkoholu. Celkem šest obžalovaných bylo zařazeno do takzvané ostravské větve metanolové kauzy. Na svědomí mají podle rozhodnutí soudu smrt pěti lidí.

Jana Švejdová

Jana Švejdová mi svém bytě ukazuje fotografii dcery Michaely. Zemřela před sedmi lety, když vypila panák otráveného alkoholu. Letos by jí bylo 29 let. Janě Švejdové se tak zhroutil celý svět. „Ona prostě chybí, nic vám to nenahradí, trpím silnou depresí,“ říká Švejdová.

Michalea byla vůbec nejmladší obětí metanolové kazy na Olomoucku. V přerovské nemocnici zemřel na otravu pančovaným alkoholem i její přítel. Další oběti takzvané ostravské metanolové větve pocházely z Havířova. Pravomocné tresty pro distributory a prodejce vynesl olomoucký Vrchní soud sedm let po jejich smrti. Pro žalobkyni Jarmilu Olšlejškovou byl tento případ naprosto vyjímečný.

„Dá se říct, že to byl naprostý přelom u trestné činnosti takového charakteru. Taková kauza se v České republice do této doby v historii nevyskytla,“ přibližuje Ošlejšková.

Podle rozhodnutí Vrchního soudu tak hlavní distributoři otráveného alkoholu Michal Klesl a Martin Svoboda ve vězení stráví 7 let a 9 měsíců. Do oběhu ho měli pustit 2 300 litrů. Havířovského obchodníka Martina Posládka soud posílá do vězení na 8 let a čtyři měsíce. Prodejce Václava Zlámala a Petra Čagana na čtyři a půl roku. Bohumil Malátek, někdejší majitel motorestu v Oseku nad Bečvou, je pak odsouzený na 6 let a 10 měsíců. Říká mluvčí Vrchního soudu Stanislav Cik. Obhájci odmítli rozhodnutí soudu komentovat.

Téměř 9 milionů korun by pak podle rozhodnutí soudu měli obžalovaní zaplatit pojišťovnám a pozůstalým na náhradách a odškodněních. Taky Janě Švejdové za smrt její dcery. Ta si ale teď přeje jen jediné. „Aby je konečně už zavřeli a zaplatili za všechno, co jsme si museli prožít,“ uzavírá Švejdová.