Výbuch v Mostkovicích vyvolal vlnu solidarity. Obec zřídí pro příspěvky transparentní účet

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy V Mostkovicích na Prostějovsku vybuchl v sobotu po poledni plyn v rodinném domě

Mostkovice na Prostějovsku zřídí transparentní účet, na který budou moci lidé posílat finanční pomoc domácnostem zasaženým sobotním výbuchem plynu v rodinném domě. Při tragédii zemřel jeden člověk, další dva byli zraněni. Exploze poškodila desítky domů v okolí. Jejich obyvatelé teď s pojišťovnami řeší škody a snaží se před zimou sehnat řemeslníky, kteří by jim pomohli s opravou.

„Hasiči nám tady do devíti hodin do noci s baterkami na hlavách skládali střechu,“ popisují manželé Lučanovi. Vyrušila jsem je právě ve chvíli, kdy ze střechy poškozené garáže sundávali jednotlivé tašky. „Měl jsem štěstí, že byl oběd. Kdybych tam ještě chvíli pracoval, tak mě to smetlo,“ dodává pan Lučan.

Místo domu, ve kterém k výbuchu došlo a kde zemřel jeho majitel, leží dnes hromada suti a trosek. Domy v nebližším okolí jsou neobyvatelné. „Ozývali se nám starostové z okolí a nabízeli nám ubytování. Ozvali se dokonce dva lidé z Mostkovic, že maní volné podkroví, tak tam někoho vezmou,“ říká nezávislý starosta obce Jaroslav Peška, který znovu ve volbách kandiduje.

Hasiči odklízí sutiny po výbuchu v Mostkovicích. Poškozený dům bude nutné podle statika strhnout

Po sobotním výbuchu v Mostkovicích na Prostějovsku jeden člověk zemřel, dva zraněné lidi převezli záchranáři do nemocnice

Vyšetřovatelé hasičů spolu s policisty nadále zjišťují příčinu sobotního výbuchu rodinného domu v Mostkovicích na Prostějovsku. Statik rozhodl, že poškozený dům bude nutné strhnout. Při tragédii, kterou s největší pravděpodobností způsobil výbuch plynu, zemřel jeden člověk a dva lidé skončili se zraněními v nemocnici.

Celou situaci podle něj ztěžuje chladné počasí: „V této zimě, když máte vymlácená okna jak z jedné, tak z druhé strany, tím strašně profukuje. I když zatopíte, tak to v tom baráku nemůžete absolutně vytopit.“

Tragická událost vyvolala vlnu solidarity. „Ozývají se nám lidi z okolních dědin,“ komentuje starosta. Právě proto se obec snaží co nejrychleji zřídit transparentní účet pro veřejnou sbírku. „Začali jsme řešit nějaké to konto. Zjišťujeme ta pravidla, protože jsem to ještě nikdy nedělal, abychom neporušily nějaké předpisy, a snažíme se co nejdřív to konto zřídit,“ uvedl Peška s tím, že škody sice ještě vyčísleny nebyly, ale podle něj se vyšplhají do milionů korun.