Vydatné deště způsobily na Jesenicku bleskové povodně

29. květen 2014

Přívalový déšť způsobil ve středu 28. května v podvečer lokální záplavy na několika místech v západních Čechách a na Jesenicku. Srážky postupně ustávají a situace se stabilizuje, na většině území ale stále platí výstraha pro povodňovou bdělost. Meteorologové nechávají až do 21 hodin v platnosti výstrahu před lijáky, silnými bouřkami i povodněmi. Lidé už začínají sčítat škody.

Hladina vodních toků na Jesenicku zvolna klesá. Černý potok má druhý stupeň povodňové aktivity, voda opadá také na Vidnávce, kde platí první stupeň. Říčka Bělá je v normálu. Voda valící se z kopců a polí ale zatopila desítky rodinných domů a zahrad. Místy spadlo skoro 90 milimetrů srážek

Ve středu večer zasedl v Jeseníku krizový štáb a řešil, jak pomoci nejpostiženějším místům. S velkou vodou se v regionu stále potýká sedm vesnic. Hasiči z Olomouckého kraje se během noci nezastavili.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?