Vyráběli drogy v šesti varnách. V jedné z nejrozsáhlejších akcí policisté zadrželi 8 osob

10. červen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zajištěné předměty při policejní akci SKAK

Šest varen, tisíce tablet určených k výrobě pervitinu a osm zadržených. To je jen částečná bilance velkého zásahu olomouckých kriminalistů proti organizované skupině, která je podezřelá z rozsáhlé výroby drog. Na jejím odhalení kriminalisté pracovali několik měsíců.

Zajištěné předměty při policejní akci SKAK

„Byla to jedna z nejrozsáhlejších ne-li nejrozsáhlejší akce v historii Olomouckého kraje. Nasazeno bylo obrovské množství policistů především kriminální služby, pracoval na tom celý odbor obecné kriminality, ale samozřejmě byli také posíleni o policisty TOXI týmů jednotlivých územních odborů, dále se na zásahu podíleli celníci, zásahová jednotka Královéhradeckého kraje, pomáhali i vojenští policisté,“ přibližuje rozsah náročné akce šéf olomoucké krajské kriminálky Jan Lisický.

Zajištěné předměty při policejní akci SKAK

Policisté odhalili šest varen pervitinu a zajistili i množství tablet a chemikálií na jeho výrobu. „Varny jsme nalezli především v teritoriu šumperského okresu, ale i ostatních okresů. Ty varny nejsou staticky na jednom místě, ale v průběhu času se také přemisťují,“ dodává Lisický.

Zajištěné předměty při policejní akci SKAK

Ze Šumperska je podle Lisického i většina z osmi zadržených lidí, kteří jsou z výroby a distribuce drog podezřelí. Jak doplňuje, policejní mluvčí Libor Hejtman, hrozí jim až 12 let za mřížemi. „Všechny obviněné osoby jsou stíhány vazebně. Za zvláště závažný zločin jim hrozí tresty odnětí svobody od sedmi do dvanácti let,“ doplnil mluvčí.

Zajištěné předměty při policejní akci SKAK

Skupina měla výrobu drog organizovat minimálně od roku 2020. I to podle Jana Lisického svědčí o tom, že ani omezení související s koronavirovou pandemií na drogovou trestnou činnost žádný vliv neměla. „Bohužel se nezměnilo nic, pachatelé v této trestné činnosti pokračovali,“ uvedl Lisický.

Zajištěné předměty při policejní akci SKAK

Podle policejních statistik byl počet případů souvisejících s výrobou drog v Olomouckém kraji v poslední době podobný. V letech 2017 až 2020 šlo každoročně asi o 200 až 230 případů. Letos to bylo zatím přes devadesát.

Spustit audio