... VÝTVARNÉ

23. září 2010

Olomoucké muzeum umění připravilo na přelom roku jedinečnou výstavu světoznámého výtvarníka Victora Vasarelyho . Projekt realizovaný spolu s muzeem v Pécsi , již získal velký pozitivní ohlas jak mezi laickou, tak mezi odbornou veřejností. Proto vám i my přinášíme tento týden Ranní seriál o zajímavém umělci a neméně zajímavé výstavě. Nechte se námi provést životem a dílem Victora Vasarelyho krok za krokem.

Victor Vasarely se narodil v Pécsi v roce 1906. Ve dvacátých letech začal studovat v Budapešti medicínu, z níž přešel na studium malířství a moderního umění. Studia dokončil na Mühelyho akademii, tzv. budapešťském Bauhausu. V roce 1930 odjel do Paříže, kde se usadil. Zemřel v roce 1997.

Další díl bude o vasarelyho inspiraci hudbou.

Dnes se bude Radka Kvasničková věnovat jednomu z nejznámějších děl Victora Vasarelyho - Zebrám.

Kromě obrazů, sítotisků a tapiserií si mohou návštěvníci výstavy prohlédnout i zajímavé prostorové objekty.

V Muzeu moderního umění v Olomouci si můžete až do 27.ledna prohlédnout výstavu světoznámého maďarského malíře, zakladatele jednoho ze základních směrů geometrické linie výtvarného umění - op artu Victora Vasarelyho. Victor Vasarely využíval ve své tvorbě poznatky z geometrie, fyziognomie a optiky. Pomocí geometrických obrazců, rastrů a vzájemně se překrývajících lineárních a plošných útvarů se snažil dosáhnout optické iluze pohybu, nestability. Vasarely svou tvorbou ovlivnil architekturu, módu, reklamu. S jeho vrcholnými díly se můžeme setkat v prostorách univerzit, na nárožích budov, nádražích i na moderních sídlištích.

Přinášíme poslední díl ranního seriálu o výstavě Victora Vasarelyho v Olomouci Výstava světoznámého maďarského malíře potrvá v Muzeu umění ještě týden. Návštěvníci si na ní mohou prohlédnout 95 obrazů, grafik, prostorových objektů a tapiserií. Díla do Olomouce zapůjčilo Muzeum Jana Pannonia v Pécsi .

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?