Významná výročí kardinála Fürstenberka připomínají v Olomouci unikátní výstavou

6. červenec 2023 16:20

Nemalou část sbírek olomouckého arcibiskupství tvoří vzácné předměty, které nashromáždil kardinál Fürstenberk. Při příležitosti výročí jeho narození a jmenování olomouckým arcibiskupem v druhé polovině 19. století otevřeli kurátoři v arcibiskupském paláci výstavu.

Nabízí jedinečnou možnost nahlédnout do arcibiskupské klenotnice a potěšit se pohledem na precizní zlatnickou práci a uměleckořemeslné předměty.

Expozici si návštěvníci projdou při hudbě, která v době baroka zaznívala v prostorách olomouckého arcibiskupského paláce nebo arcibiskupského zámku v Kroměříži.

„Připomínáme si Bedřicha Egona z Fürstenberka a jeho 210. výročí narození a 170. výročí jmenování arcibiskupem. Umělecké sbírky rozšiřoval ne množstvím, ale spíš kvalitativně. Zaměřoval se hodně na kvalitní řemeslné zpracování liturgických předmětů, ale i předmětů běžné denní potřeby. Takže na výstavě můžeme vidět kalichy, monstrance, liturgická roucha, čajovou sadu ze stříbra doplněná slonovinou a předměty, které jsou spojené přímo s jeho osobou,“ přibližuje kurátorka výstavy Alena Tobolková připomín.

Monstrance

Předměty z episkopátu arcibiskupa Bedřicha Egona kardinála Fürstenberka tvoří nemalou část sbírek Arcibiskupství olomouckého.

Kardinál Fürstenberk postavil osm nových kostelů, 16 jich opravil, včetně arcibiskupské kaple v rezidenci. Především ale přestavěl a zgotizoval olomoucký metropolitní chrám svatého Václava ve slohu francouzské katedrální gotiky.

Zasadil se o blahořečení mučedníka zpovědního tajemství Jana Sarkandra. Podporoval zřízení českých škol a rozvoj českého náboženského života, odmítl zasahování vlády do církevních záležitostí. Roku 1861 se stal doživotním členem panské sněmovny, kde se přidal k pravici a podporoval české zájmy. Byl vlastně prvním plně reformním olomouckým arcibiskupem.

Detail erbu Fürstenberka

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Spustit audio