Vyznavači parkouru trénují ve Chválkovicích. Sportovní klub na Prostějovsku sdružuje hráče šipek
Zjistíme, jak vypadá trénink moderního sportu zvaného parkour, navštívíme výstavu ke sto letům republiky v Poličce a ochutnáme také starobylé odrůdy ovoce.
Parkour je tréninková metoda, při které parkourista překonává překážky v přirozeném prostředí, třeba i s pomocí akrobatických prvků. Skáče se přes větve, kameny, lavičky, ploty, zábradlí nebo betonové zdi – a to jak ve městě, tak na venkově. Fyzicky náročné hobby má blízko k extrémním sportům i bojovým uměním a mladým lidem se hodně líbí. O tom se Dita Vojnarová přesvědčila na tréninku ve Chválkovicích.
I menší vesnice si o uplynulém víkendu připomenuly stoleté výročí založení Československa, v Polici na Šumpersku konkrétně tradiční výstavou, kterou připravila kronikářka Jena Preisová. Kromě historických artefaktů tam byly k vidění i minerály a horniny ze sbírky amatérského geologa Vlastimila Flášara z nedalekého Bezděkova. Mnoho exponátů pochází přímo z okolí Police, případně z oblasti Jeseníků. Ty sběratel považuje za velmi zajímavou mineralogickou oblast, jak se od něj dozvěděl Mirek Kobza.
Sportovní klub Hanácká Trefa měl při svém založení v roce 2013 tři členy, dnes je jich více než třicet. Působí na Prostějovsku a sdružuje milovníky deskových her, ale má i svůj kuličkový a šipkový oddíl. A právě o šipkách si Petra Ševců povídala s Ivo Losíkem.
Český svaz ochránců přírody se mimo jiné věnuje starým odrůdám ovoce. Znáte třeba přílohovou hrušku? K ochutnání Aleši Spurnému některé ovoce nabídnul a blíže představil pěstitel a pomolog Zdeněk Buzek.
Lidové písničky, dechová hudba, příjemné povídání u skleničky vína. To všechno slibuje tradiční Záhorské odpoledne pořádané Moravskou Veselkou v Pavlovicích u Přerova. Na sobotní akci vás na závěr pozve Jaromír Školoudík.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.