Vyznavači parkouru trénují ve Chválkovicích. Sportovní klub na Prostějovsku sdružuje hráče šipek

31. říjen 2018
Kraj na dlani
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy K parkouru si nachází cestu stále více mladých lidí

Zjistíme, jak vypadá trénink moderního sportu zvaného parkour, navštívíme výstavu ke sto letům republiky v Poličce a ochutnáme také starobylé odrůdy ovoce.

Parkour je tréninková metoda, při které parkourista překonává překážky v přirozeném prostředí, třeba i s pomocí akrobatických prvků. Skáče se přes větve, kameny, lavičky, ploty, zábradlí nebo betonové zdi – a to jak ve městě, tak na venkově. Fyzicky náročné hobby má blízko k extrémním sportům i bojovým uměním a mladým lidem se hodně líbí. O tom se Dita Vojnarová přesvědčila na tréninku ve Chválkovicích.

I menší vesnice si o uplynulém víkendu připomenuly stoleté výročí založení Československa, v Polici na Šumpersku konkrétně tradiční výstavou, kterou připravila kronikářka Jena Preisová. Kromě historických artefaktů tam byly k vidění i minerály a horniny ze sbírky amatérského geologa Vlastimila Flášara z nedalekého Bezděkova. Mnoho exponátů pochází přímo z okolí Police, případně z oblasti Jeseníků. Ty sběratel považuje za velmi zajímavou mineralogickou oblast, jak se od něj dozvěděl Mirek Kobza.

Sportovní klub Hanácká Trefa měl při svém založení v roce 2013 tři členy, dnes je jich více než třicet. Působí na Prostějovsku a sdružuje milovníky deskových her, ale má i svůj kuličkový a šipkový oddíl. A právě o šipkách si Petra Ševců povídala s Ivo Losíkem.

Český svaz ochránců přírody se mimo jiné věnuje starým odrůdám ovoce. Znáte třeba přílohovou hrušku? K ochutnání Aleši Spurnému některé ovoce nabídnul a blíže představil pěstitel a pomolog Zdeněk Buzek.

Lidové písničky, dechová hudba, příjemné povídání u skleničky vína. To všechno slibuje tradiční Záhorské odpoledne pořádané Moravskou Veselkou v Pavlovicích u Přerova. Na sobotní akci vás na závěr pozve Jaromír Školoudík.

Spustit audio