Vzpomínky historiků na počátky okupace Olomouce a Přerova německými nacistickými vojsky

15. březen 2021

15. března roku 1939 proběhla okupace Čech, Moravy a Slezska německým nacistickým vojskem. Následně byl vyhlášen Protektorát Čechy a Morava a začalo šest temných let v historii naší země.

Německá zpravodajská mapa Olomouce z roku 1939 s důležitými vojenskými objekty

Necelého půl roku po Mnichovské dohodě, kterou bylo rozhodnuto o postoupení pohraničního území Československa Německu, došlo 15. března k německé okupaci našeho území. V jejím důsledku bylo území Čech, Moravy a Slezska anektováno Německem a 16. března 1939 byl pak vyhlášen Protektorát Čechy a Morava.

Olomouckému historiku Milanu Tichákovi bylo tehdy necelých šest let. Poslechněte si jeho vzpomínky na tento temný den, které jsme zaznamenali před dvěma lety.

V té době řídil město Přerov starosta František Lančík, kterému se před nacisty podařilo ukrýt vzácné dokumenty z muzejních sbírek a taky poklad mincí. Události, které nezůstaly bez následků, připomíná historik Petr Sehnálek:

autoři: zem , pese
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.