Vzpomínky historiků na počátky okupace Olomouce a Přerova německými nacistickými vojsky

15. březen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Okupace Olomouce 15. 3. 1939 (kolorováno)

15. března roku 1939 proběhla okupace Čech, Moravy a Slezska německým nacistickým vojskem. Následně byl vyhlášen Protektorát Čechy a Morava a začalo šest temných let v historii naší země.

Německá zpravodajská mapa Olomouce z roku 1939 s důležitými vojenskými objekty

Necelého půl roku po Mnichovské dohodě, kterou bylo rozhodnuto o postoupení pohraničního území Československa Německu, došlo 15. března k německé okupaci našeho území. V jejím důsledku bylo území Čech, Moravy a Slezska anektováno Německem a 16. března 1939 byl pak vyhlášen Protektorát Čechy a Morava.

Olomouckému historiku Milanu Tichákovi bylo tehdy necelých šest let. Poslechněte si jeho vzpomínky na tento temný den, které jsme zaznamenali před dvěma lety.

V té době řídil město Přerov starosta František Lančík, kterému se před nacisty podařilo ukrýt vzácné dokumenty z muzejních sbírek a taky poklad mincí. Události, které nezůstaly bez následků, připomíná historik Petr Sehnálek:

autoři: zem , pese
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.