Z domu v olomoucké ulici Komenského zmizela nárožní věž. Plánuje vlastník její návrat?

13. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Dům v olomoucké ulici Komenského je bez nárožní věžičky

Olomoucké veřejné mínění rozvířila nedávno informace o zbourání nárožní věže na domě v křižovatce ulic Dobrovského a Komenského. Dómská čtvrť tak přišla o jednu ze svých dominant.

„Nástup do třídy Komenského byl těmi věžicemi nádherně orámovaný, teď už tedy nebude, evidentně se s tím nedá nic dělat,“ vysvětluje Martina Mertová ze spolku Za krásnou Olomouc, proč na stavební zásah upozornili. Zdůvodnil to projektový manažer Martin Pacák, který zastupuje spolumajitelku nemovitosti. „Říkáme si, že ten bytový dům bude velmi pěkný, nádherný a lidem přestane na hlavy padat fasáda i holubí trus nebo skleněné výplně,“ mrzí reakce veřejnosti Pacáka.

Stav domu před zahájením rekonstrukce

Národní památkový ústav ani podle Martiny Mertové neměl možnost, jak nárožní věž zachránit. Dům není památkově chráněný a přítomnost v ochranném pásmu městské památkové rezervace nedává památkářům větší pravomoci. Na svých webových stránkách uvedlo, že lituje snesení věže a změnu hodnotné zástavby. Ochranné pásmo, ale podle památkového zákona neposkytuje potřebnou míru regulace pro ochranu architektonických a urbanistických hodnot v tomto ochranném pásmu. Podle Martina Pacáka, ale majitel nechal věž podrobně zaměřit a zdokumentovat. „Pro případ, kdyby přišel někdo, kdo bude daleko víc finančně silnější než my, tak bude možné udělat repliku a nějak ji tam naimplementovat. Je to jedna z variant, která je možná,“ přiblížil Pacák.

Podle Martiny Mertové ze spolku Za krásnou Olomouc je případ poučením. Za prvé je potřeba větší osvěta. Dalším způsobem je prohlásit více domů památkově chráněných. „Je to cesta zdlouhavá. Stejně tak by se mohla posílit ta plošná památková ochrana. To, že by se z ochranného pásma definitivně staly konkrétně definované památkové zóny,“ popisuje Mertová.

Třetí možností jsou dotace. „V tuhle chvíli majitel v ochranném pásmu nemá šanci dosáhnout na žádný dotační program. Tím pádem můžete saturovat navýšené finanční náklady na obnovu, která je samozřejmě dražší, ale rozhodně se vyplatí,“ podle Martiny Mertové z kvalitně opravených památek tak bude profitovat nejen investor, ale i město.

autor: bam
Spustit audio