Z nezdárného syna se stal pracovitý podnikatel díky své ženě Poldi. Ocelárnu v Kladně jí nadělil k 20. výročí svatby

28. červenec 2023

Karl Wittgenstein přezdívaný „král oceli“ patřil k nejvýznamnějším podnikatelům konce 19. století. Školu prolezl s odřenýma ušima a dlouho nevěděl, kde hledat uplatnění. Dokonce na čas utekl do Ameriky a živil se, jak se dalo.

Po návratu domů mu vzdálený příbuzný nabídl práci v železárnách v severočeských Teplicích, které právě zakládal. V sedmadvaceti letech se Wittgenstein oženil s Leopoldinou Kalmusovou z nedalekého Dubí. Mladá žena, které se říkalo Poldi, pocházela z majetné měšťanské rodiny a díky ní se z původně nezdárného syna stal pracovitý a cílevědomý podnikatel.

Jeho kariéra začala strmě stoupat. Netrvalo dlouho a Karl Wittgenstein ovládl značnou část hutnického průmyslu v habsburské monarchii. Podařilo se mu vytvořit jeden z největších průmyslových podniků v zemi a získat astronomické bohatství.

Rozhodl se vybudovat v Kladně ocelárnu a v ní vyrábět v Čechách doposud chybějící sortiment, kvalitní nástrojovou ocel. Novou huť nadělil sobě a své ženě ke 20. výročí sňatku a pojmenoval ji po ní – Poldi Hütte, Poldina huť.

Ochrannou známku s profilem Leopoldiny Wittgensteinové doplňovala pěticípá hvězda coby symbol vývozu do zemí pěti kontinentů.

autor: Jitka Škápíková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.