Z nezdárného syna se stal pracovitý podnikatel díky své ženě Poldi. Ocelárnu v Kladně jí nadělil k 20. výročí svatby
Karl Wittgenstein přezdívaný „král oceli“ patřil k nejvýznamnějším podnikatelům konce 19. století. Školu prolezl s odřenýma ušima a dlouho nevěděl, kde hledat uplatnění. Dokonce na čas utekl do Ameriky a živil se, jak se dalo.
Po návratu domů mu vzdálený příbuzný nabídl práci v železárnách v severočeských Teplicích, které právě zakládal. V sedmadvaceti letech se Wittgenstein oženil s Leopoldinou Kalmusovou z nedalekého Dubí. Mladá žena, které se říkalo Poldi, pocházela z majetné měšťanské rodiny a díky ní se z původně nezdárného syna stal pracovitý a cílevědomý podnikatel.
Jeho kariéra začala strmě stoupat. Netrvalo dlouho a Karl Wittgenstein ovládl značnou část hutnického průmyslu v habsburské monarchii. Podařilo se mu vytvořit jeden z největších průmyslových podniků v zemi a získat astronomické bohatství.
Rozhodl se vybudovat v Kladně ocelárnu a v ní vyrábět v Čechách doposud chybějící sortiment, kvalitní nástrojovou ocel. Novou huť nadělil sobě a své ženě ke 20. výročí sňatku a pojmenoval ji po ní – Poldi Hütte, Poldina huť.
Ochrannou známku s profilem Leopoldiny Wittgensteinové doplňovala pěticípá hvězda coby symbol vývozu do zemí pěti kontinentů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka