Za nilskými krokodýly není nutné cestovat do Afriky. Vidět je můžete i na jižní Moravě
V Jevišovicích na Znojemsku kdysi uvažovali, že začnou chovat krokodýly a maso z nich budou prodávat. Z tohoto projektu tamního Agrodužstva sice zatím sešlo, ale krokodýly na jihu Moravy přesto chovají. V Jevišovicích vybudovali Krokoterárium, do kterého si nebezpečné zelené plazy přijíždějí prohlédnout návštěvníci z širokého okolí.
Při vstupu do Krokoterária se připravte na to, že se vám zamlží brýle. Tedy pokud je nosíte. Uvnitř haly s prostorným teráriem je totiž osmdesátiprocentní vlhkost a teplota vzduchu blízká třiceti stupňům Celsia. „Naše zvířata potřebují k životu trochu vyšší teploty, takže i vodu tady máme o teplotě 29 °C,“ říká průvodce Lubomír Roškot.
„Momentálně tady máme sedmatřicet zvířat, je tady asi jedenáct desetiletých kusů původem z Francie, ostatní krokodýli jsou z Thajska a je jim osm let,“ dodává. Krokodýli nilští patří mezi vůbec největší krokodýly na světě, dorůstají délky až sedm metrů.
Terárium s bezmála čtyřmi desítkami krokodýlů sice budí respekt, pohled na zvířata bezpečně oddělená silným vysokým sklem je ale ve své podstatě příjemný. Samotné terárium je tvořeno členitými plošinkami s vodními prohlubněmi i suchými částmi. „Krokodýli potřebují souš i vodní plochu, ale snažili jsme se to udělat i tak, aby to bylo hezké na pohled,“ vysvětluje Lubomír Roškot.
Krokodýly krmí v Jevišovicích jen asi každých deset dní. Krokodýlí hostinu přitom mohou vidět při troše štěstí i návštěvníci. „Pokud chce přijet nějaká větší skupina, dá se telefonicky domluvit, že s krmením na návštěvníky počkáme,“ říká průvodce.
Žádný ze sedmatřiceti jevišovických krokodýlů prý nemá jméno. Přestože je každé ze zvířat unikátem, pro lidské oko zase tak rozdílní nejsou. Místní chovatelé přiznávají, že by si zvířata určitě pletli.
Krokoterárium je otevřeno celoročně, výjimkou jsou zpravidla pouze státní svátky. Unikátní expozice se nachází pro někoho možná překvapivě přímo uprostřed obce, a to v areálu kulturně-sportovního centra Sýpka Jevišovice.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Osm let vězení. Odvolací soud zvýšil trest českému dobrovolníkovi, který raboval na Ukrajině
-
Nízký strop, uzavřený prostor a moc natěsno, shrnuje expert problém s plynovými ohřívači v Mostě
-
Pohled do voličských map neukazuje vládě dobré zprávy. ANO může zopakovat dominanci v půlce krajů
-
Tři lidé zranění při požáru restaurace v Mostu zůstávají v kritickém stavu. Policii se přihlásili svědci