Za pár dnů tady budou Vánoce. Jaké jsou zvyky na Štědrý den? Sekera pod stolem i okoralý chléb

Blíží se Štědrý den. Pojďte si připomenout jeho známé i zapomenuté zvyky. Asi nejrozšířenějším je obdarování blízkých malým dárkem.

Vůbec prvním písemně doloženým je modlitební kniha, kterou dostal král Jiří z Poděbrad v roce 1466 od své ženy.

Stovky let už se také dává pod talíř kapří šupina, která zaručí peníze v příštím roce.

Lití olova zase řekne, jak se nám bude dařit.

Čtěte také

Hvězdička v rozkrojeném jablíčku prozradí, jestli budeme zdraví a hořící svíčky v ořechových lodičkách ukážou délku našeho života.

K zapomenutým zvykům patří sekera pod stolem. Když jste na ni při večeři šlápli bosou nohou, celý příští rok jste měli zůstat zdraví. Štěstí měl přinést také kousek okoralého chleba, který stačilo sníst během štědrovečerní večeře. Vánoční zvyky jsou krásné, tak na ně ani letos nezapomeňte.

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.