Zábřeh bude hostit profesionální bikrosové závody. Nová trať vznikla v místním lomu

16. červenec 2018

V Zábřehu se bude závodně jezdit bikros. Dráhu pro adrenalinovou cyklistiku už několik let budují místní sportovci. Původně v zábřežském lomu vytvořili malou tréninkovou trať, od letošního léta ale bude moci hostit profesionální závody.

„Funguje to tak, že pneumatický píst zvedne rampu a tady je takový malý počítač, který přehraje ten povel a v určitou chvíli ta rampa spadne,“ komentuje technik Zdeněk Merta a zapojuje rampu na začátek dráhy. Podle něj je zařízení vyrobené přesně podle originálu, který se používá na Olympiádách.

Původně měla dráha být jen tréninková, jak řekl člen spolku Utopia Bikes Jakub Hajtmar. „Ale právě díky podpoře města jsme přešli k tomu, že jsme začali plánovat i pořádání nějakých závodů, abychom tomu areálu dali závodní parametry. Jak můžete vidět před námi, už je dodělaný startovací pahorek. Je to celé vydlážděné, odvodněné,“ říká Hajtmar.

Tím ale snahy spolku prý nekončí. „Potřebujeme mít ty věci někde schované, zázemí pro ten start, popřípadě pro nějaké občerstvení při závodech, takže to je další fáze tohoto areálu. Budeme se snažit získat peníze. Myslím si, že bychom tady někdy mohli vychovat nějakého reprezentanta v tomto sportu,“ dodává asi nejvýraznější tvář zábřežského bikrosu, závodník Radomír Huf.

Zařízení funguje, jak má, takže bikrosovou dráhu čekají už jen poslední úpravy. Díky snaze sportovců vznikl například nedávno park pro horskou cyklistu v Loučné nad Desnou a o podobnou bike arénu usilují také nadšenci nedaleko Mostkovic na Prostějovsku.

autor: sol
Spustit audio