Začínají platit nové jízdní řády hromadné dopravy. Příjezdy a odjezdy se mění jen nepatrně

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Na provoz u provizorní zastávky dohlížejí policisté

V Olomouckém kraji se mění jízdní řády. K dramatickým změnám ale podle krajského koordinátora dopravy nedojde. Časy příjezdů a odjezdů se na většině linek liší jen o minuty. Přetrvávají ale problémy se špatně nastavenými pravidly na Jesenicku a Prostějovsku, kde kraj musí znovu vysoutěžit dopravce.

„Když potřebuju nutně někam jet, abych nezmeškala, tak se podívám. Jinak je mi jedno, jestli pojedu dřív nebo později,“ říká mi paní Draha, která právě na zastávce v Olomouci čeká na autobus.

Jízdní řády se změní už zítra a podle šéfky krajského koordinátora dopravy Kateřiny Suchánkové se nějaký posun v odjezdech a příjezdech týká tří čtvrtin linek. „Nedochází k žádným markantním změnám, ale jedná se spíš o drobné, minutové posuny. Nicméně dotčeno tím bylo 75 procent jízdních řádů. Nemělo by to ale komplikovat dojíždějí do škol nebo do práce,“ komentuje.

Podle ní by v žádném případě nemělo dojít k podobným problémům, jaké způsobila změna jízdních řádů na začátku tohoto roku. „Z 90 procent jsme chyby, které vznikly k 1. 1., napravili,“ dodává Suchánková.

Přesto v některých regionech nebudou autobusy ani po změně řádů jezdit přesně tak, jak by cestující potřebovali. Konkrétně jde o Jesenicko a Prostějovsko. „Tam nám to zasahuje do smluvních vztahů s dopravci. My už dnes na základě smlouvy nejsme schopni posílit ani autobusy, ani řidiči,“ vysvětluje Suchánková s tím, že Olomoucký kraj pro tyto regiony musel vypsat nové výběrové řízení na dopravce.

„Úřad pro ochranu hospodářské soutěže tyto dvě zadávací dokumentace zrušil. Byli jsme povinni vyhlásit znovu toto výběrové řízení. V současnosti tam jezdí dopravci na základě smluv o přímém zadání, ale tuto smlouvu můžete uzavřít pouze na dva roky,“ uvedla Kateřina Suchánková.

Nové smlouvy budou uzavřeny až v roce 2020, kdy kraj počítá s tím, že bude moci více upravit jízdní řády.