Zahradní železnice ve Střížově vznikla díky nadšení a vandrům stavitele

23. září 2023

Zahradní železnice ve Střížově nedaleko Drahanovic na Hané je krásnou ukázkou toho, že když si člověk chce hrát, může z toho vzniknout i docela pozoruhodná atrakce. Jak sám její tvůrce Karel Váňa přiznává, je to pro něj hlavně hra.

Střížov je malá vesnička na svazích Zábřežské vrchoviny nedaleko Drahanovic na Olomoucku. To je také místo, kam se dá při cestě do Střížova nejblíže dojet vlakem. Když se však poutník vydá po cestě hlavní ulicí Střížova směrem vzhůru, kousek od místní kaple, může za vraty jednoho z domů z ničeho nic uslyšet houkání vesnické lokálky a neomylný zvuk parní lokomotivy.

Pokud se osmělí a vstoupí do branky s mašinkou, pravděpodobně zde najde Karla Váňu, jakožto stavitele, projektanta, provozovatele a železničního podnikatele v jednou a kolejiště dráhy proplétající se mezi květinami, keříky, a stromy jeho zahrady.

Další díly z pořadu Technické památky si poslechěte ZDE 

Karel Váňa při stavbě železnice prý čerpal náměty z kolejišť zejména úzkorozchodných drah. Inspiroval se však i na svých pracovních cestách po železnici a také při čundrech po krajině milé jeho srdci. A tak vznikla dráha, poměrně členitá, jejíž celková délka se pohybuje kolem 100 metrů. Kromě několika mostů a tunelů zde najdeme i seřazovací nádraží a nechybí také více či méně reálná krajina.

Karel Váňa je zřetelný patriot, neboť nechybí stanice Drahanovice – Střížov a také na vlacích najdeme nápis Haná.

Karel Váňa si nenechává svou železnici jen pro sebe, ale je k dispozici i návštěvníkům Střížova. Otevírací doba i další podrobnosti k zahradní trati najdete na webu www.zahradnizeleznice.cz.

Znáte z kalendáře Českého rozhlasu Olomouc pro rok 2023

Kalendář Českého rozhlasu Olomouc 2023: Zahradní železnice ve Střížově vznikla díky nadšení a vandrům stavitele
Spustit audio