Základem spokojenosti nejen o Vánocích jsou mezilidské vztahy. Stačí pohladit, říká psycholog Radek Ptáček

22. prosinec 2022

O Vánocích se říká, že jsou to svátky klidu, míru a pohody. „To je takový mýtus. Udělali jsme z toho svátky konzumu a beznaděje. Když chci něco koupit, stojím v tak desetkrát delší frontě, když někam jet, je to hodina navíc.“

Klinický psycholog Radek Ptáček má ze své praxe jiný pohled na období Vánoc. „Pod stromečkem je dnes halda dárků, a když to všechno rozbalíte, tak je z toho halda bordelu. Jsou to svátky množství a děti jsou zklamaný, když dárků mají málo,“ říká profesor, který se zabývá i psychologií dětí.

Podle něj radost z činnosti a z toho, že jsme spolu, nahrazují dárky. „Když si vzpomeneme na minulé časy, tak jsme měli pod stromkem dva tři dárky a s posvátnou úctou jsme je rozbalovali. Dnes se děti vrhnou trhat jeden dárek a hned se vrhají trhat druhej.“

Smutné dítě u vánočního stromečku rozbaluje dárky

Vánoce také zvýrazňují problémy rozvedených rodičů a jejich dětí. „Každý z nich by chtěl mít dítě u sebe právě 24. prosince. A dítě by zase chtělo mít oba rodiče pohromadě. Nabízí se řešení zahltit ho pozitivními činnostmi, ale jak mám zkušenosti, tak to většinou nezabírá.“ Podle něj nemá cenu ani dávat dítě k psychologovi, protože ten problém je mezi rodiči. „Nejefektivnější je edukace, nikoli terapie. Takže jim věci hodně vysvětlujeme.“

Štěstí i spokojenost je potřeba dávkovat

K pohodovému životu potřebujeme někdy štěstí, někdy spokojenost. „Tyhle dva jevy se v mozku velmi liší. Okamžité štěstí způsobuje dopamin – to známe tak, že si kousnu do dortíku nebo čokolády. Dopamin má ale tu nevýhodu, že se na něj vytváří závislost. Kdežto spokojenost je spojena se serotoninem a ten je daleko složitější – aby v mozku nastala spokojenost, tak se musí rozsvítit celý mozek. U štěstí se rozsvítí jen kousek,“ vysvětluje principy fungování mozku psycholog.

Celý mozek nám rozsvítí chvála, odměna, nebo když s někým mluvíme a je nám to velmi příjemné. „Proto je v práci potřeba umět pochválit svého kolegu nebo podřízeného. Obklopujte se lidmi, kteří jsou schopni vás pochválit,“ radí odborník.

Abychom žili šťastný a spokojený život, je podle psychologa potřeba umět si hezké pocity dávkovat. „Z fyziologického hlediska by to bylo o tom dopřávat si pocitu štěstí jen občas a vést lehce asketický život. Náš život se prodlužuje, ale žijeme déle nemocní. A my chceme žít déle, ale zdraví.“

Základem spokojenosti nejen o Vánocích jsou mezilidské vztahy. „Stačí pohladit, hezky se podívat, vyjádřit pochvalu, to v nás dovede postavit ty serotoninové cesty. Když se obklopíme pozitivními lidmi, budeme spokojenější.“

Alex Mynářová a Radek Ptáček

Co doporučuje, aby člověk netrávil Štědrý den v osamění? Jak vzniká závislost na dopaminu? V neotřelém předvánočním rozhovoru nerad, ale otevřeně prozradil, zda umí pomoct sám sobě. Poslechněte si v pořadu Alex a host.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.