Základní škola v Nezamyslicích bojuje se svou novou přístavbou o Českou cenu za architekturu

V nové přístavbě základní školy v Nezamyslicích sídlí třídy prvního stupně
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy V nové přístavbě základní školy v Nezamyslicích sídlí třídy prvního stupně

Česká komora architektů dnes rozhodne o nominacích na letošní ročník ceny za architekturu. Mezi přihlášenými projekty nechybí ani zástupci z Olomouckého kraje. Do boje o ocenění vstupuje například olomoucký Resort Hodolany nebo přístavba základní školy v Nezamyslicích.

„V této budově jsou umístěni hlavně žáci prvního stupně,“ komentuje ředitel základní školy v Nezamyslicích na Prostějovsku Petr Jordán. Stojíme v přízemí nového pavilonu C. Autoři architektonického návrhu budovu přihlásili do letošní České ceny za architekturu.

Třídy oddělují skleněné dveře, prostor je tak velmi vzdušný. „Říká se tomu odborně kopiloty. Je to skleněná výplň, aby tu bylo co nejvíc světla, což se architektovi podařilo jak díky velkým oknům, tak proskleným zdem,“ dodává ředitel.

Interiér je velmi prosvětlený a vzdušný

Celá budova je laděná do šedé a bílé. „Architekt se snažil, aby to bylo blíž přírodě, aby to nevyčnívalo a – jak se říká – nekřičelo oproti dvěma ostatním budovám, aby to zapadalo do vesnického rázu a aby i žáci na chodbě viděli, jak se ta budova skládá z cihel, některé ty nosné zdi,“ vysvětluje Jordán.

Dva objekty přihlásila do soutěže Univerzita Palackého

Základní škola v Nezamyslicích ale není v seznamu přihlášených architektonických děl z Olomouckého kraje jediná. Oslovit porotu se dále pokusí olomoucký resort Hodolany, kampus Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého nebo interiér knihovny tamní Filozofické fakulty. Do soutěže se přihlásili také autoři bytového domu v Prostějově nebo kaple svatého Vendelína v Oseku nad Bečvou.

„Ročník 2018 je v pořadí už třetí. Přihlásilo se do něj 145 realizací,“ uvedla Tereza Zemanová, tisková mluvčí České komory architektů, která cenu uděluje. Nominovaná díla posoudí porota. „Díla, která budou v té skupině nominovaných, si osobně objede a na základě toho potom bude diskutovat,“ doplňuje mluvčí.

Hlavní ceny komora vyhlásí na slavnostním galavečeru 19. listopadu.