Zámek v Dřevohosticích na Přerovsku patřil mezi oblíbená venkovská sídla šlechty. Dnes renesanční památka ukrývá jedno z největších hasičských muzeí v republice

6. září 2020

Čtyřkřídlý vodní zámek v Dřevohosticích ze 16. století stojí na místě původního zemanského sídla, vodní tvrze. Nejvýznamnějším stavebním zásahem se stala přestavba za vlády Karla staršího ze Žerotína. Dnes patří zámek k nejvýznamnějším památkám moravské renesance.

V předzámčí vlastního zámku jsou po obou stranách hořejší brány na podstavcích umístěny hodnotné barokní sochy sv. Jana Nepomuckého a sv. Jana Sarkandra, kněze z nedalekého Holešova, který byl za stavovského povstání 1618 - 1620 umučen v Olomouci.

Obec získala zámek od poslední majitelky roku 1897. V objektu později zřídila pokoje pro výletníky, na počátku 20.století se stal sídlem Ochranovny pro mládež zpustlou a mravně narušenou. Zámek během dalších let využívali i jako školu, sýpku a skladiště brambor. Od 60.let minulého století až do roku 2002 objekt sloužil jako Ústav sociální péče pro mládež. Po jeho přemístění památku opět začala využívat obec. Zámek prošel několika úpravami a stal se kulturním centrem nejen městyse Dřevohostice ale celého mikroregionu.

Renesanšní přestavbu zámku zvenku poněkud skryly pozdějí barokní úpravy

V objektu se nachází obřadní síň, konferenční místnost a expozice akademického sochaře Jiřího Lendra, taky pamětní síň Lva kardinála Skrbenského. V předzámčí pak návštěvníci najdou unikátní hasičské muzeum. Za výhledy po krajině Záhoří pak mohou návštěvníci vystoupat na zámeckou věž.

Původní opěvnění zámku se dochovalo jen na čelní straně a to včetně vodního příkopu

Prohlídky zámku s průvodcem bývají o prázdninách každý den, od května do konce září každou neděli nebo po přechozí telefonické domluvě s kastelánem.

Více o dřevohostickém zámku uslyšíte v pořadu Českého rozhlasu Olomouc Přímo z místa.

autor: zem
Spustit audio