Zámek v Dřevohosticích na Přerovsku patřil mezi oblíbená venkovská sídla šlechty. Dnes renesanční památka ukrývá jedno z největších hasičských muzeí v republice
Čtyřkřídlý vodní zámek v Dřevohosticích ze 16. století stojí na místě původního zemanského sídla, vodní tvrze. Nejvýznamnějším stavebním zásahem se stala přestavba za vlády Karla staršího ze Žerotína. Dnes patří zámek k nejvýznamnějším památkám moravské renesance.
V předzámčí vlastního zámku jsou po obou stranách hořejší brány na podstavcích umístěny hodnotné barokní sochy sv. Jana Nepomuckého a sv. Jana Sarkandra, kněze z nedalekého Holešova, který byl za stavovského povstání 1618 - 1620 umučen v Olomouci.
Obec získala zámek od poslední majitelky roku 1897. V objektu později zřídila pokoje pro výletníky, na počátku 20.století se stal sídlem Ochranovny pro mládež zpustlou a mravně narušenou. Zámek během dalších let využívali i jako školu, sýpku a skladiště brambor. Od 60.let minulého století až do roku 2002 objekt sloužil jako Ústav sociální péče pro mládež. Po jeho přemístění památku opět začala využívat obec. Zámek prošel několika úpravami a stal se kulturním centrem nejen městyse Dřevohostice ale celého mikroregionu.
V objektu se nachází obřadní síň, konferenční místnost a expozice akademického sochaře Jiřího Lendra, taky pamětní síň Lva kardinála Skrbenského. V předzámčí pak návštěvníci najdou unikátní hasičské muzeum. Za výhledy po krajině Záhoří pak mohou návštěvníci vystoupat na zámeckou věž.
Prohlídky zámku s průvodcem bývají o prázdninách každý den, od května do konce září každou neděli nebo po přechozí telefonické domluvě s kastelánem.
Více o dřevohostickém zámku uslyšíte v pořadu Českého rozhlasu Olomouc Přímo z místa.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


Tajný deník čínské císařovny
Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.