Zámek ve Vlčicích na Jesenicku založili původně jako vodní tvrz

12. prosinec 2018

Obcí s názvem Vlčice najdeme v naší zemi docela dost. Je to připomínka dávných obyvatelů českých, moravských a slezských lesů, které naši předkové, až na čestné výjimky, vyhubili již dávno před tím, než jsme přišli na svět. To je pravděpodobně případ i Vlčic na Javornicku, která se může pochlubit dlouhou historií i zajímavým zámkem.

Vlčice leží mezi Žulovou a Javorníkem, na rozhraní předhůří Rychlebských hor a roviny Slezské Hané kolem Bernartic. Podle dobových pramenů byla obec založena na říčce Vlčici. Podíváte-li se do moderních map, je potok protékající obcí jmenován spíše Studená Voda. Naopak Vlčický potok najdeme severozápadně od vesnice.

My se dnes do Vlčic vydáme pátrat po historii zdejšího zámku. Ten zůstane běžnému turistovi, který obcí pouze projede, pravděpodobně utajen. Leží v půvabném parku, který sice přiléhá těsně k hlavní silnici ze Žulové do Javorníka, přes zeleň a zeď si jej opravdu všimne jen velmi pozorný poutník. Dnešní podoba zámku nese až příliš mnoho vlivů éry vlády jedné strany, a tak v poměrně nevzhledné šedivé budově s plechovou střechou by dnes kdysi výstavní a reprezentativní panské sídlo čekal jen málokdo.

První zmínka o Vlčicích souvisí s tehdejším majitelem zdejšího panství, vratislavským biskupem. Tím byl v roce 1248 Tomáš I. Právě on pověřil toho roku svého mana Vrocivoje založením osady na 40 lánech vrchnostenské půdy nad říčkou Vlčicí s tím, že se zde podle německého práva smí usazovat jen Poláci a kolonisté z jihu, tedy z Moravy.

Pohled na Vlčice z kopců Žulovské pahorkatiny

Jako další majitel Vlčic je doložen rytíř Albert Schoff, a to k roku 1371. Jeho potomci pak drželi panství až do roku 1558. Právě rodu Schoffů vděčíme za to, že zde existuje panské sídlo. Již v 15. století zde vystavěli gotickou vodní tvrz. Její první majitel uvedený v listinných materiálech byl již v roce 1475 Petr Schoff.

Jak tehdejší tvrz vypadala, bohužel nevíme. Nedochovaly se žádné nákresy a pozdější přestavby původní podobu tvrze zcela skryly. Jedinou stopou je dnes zčásti zachovaný rybník v parku před zámkem, který byl spolu s vodním příkopem jedním z obranných prvků tvrze.

Po roce 1558 Schoffové ztrácí zdejší panství a přicházejí další držitelé. Jmenujme rod Promnitzů, za jehož představitele Baltazara, se v roce 1558 provdala Voršila Schoffová.
Důležitější pro rozvoj zdejšího sídla ale rozhodně je další panský rod Maltitzů, který získává Vlčice výměnou v roce 1582. Právě Albert z Maltitz nechal okolo r. 1600 ve vsi vybudovat nový kostel a zřejmě ve stejné době přestavěl starou tvrz v renesanční zámek. My o tom ale máme zprávu až z roku 1665.

Maltitzové obec vlastnili až do roku 1791, kdy vymřeli po meči a vlčické zboží přešlo do rukou slezských hrabat Schaffgotschů. Mimochodem jedná se o rod odvozující svůj původ právě od někdejších Schoffů. Schaffgotschové vlastnili Vlčice až do roku 1921. Zámek byl za jejich éry empírově a později i klasicistně upraven a byl kolem něj vysazen dnešní rozsáhlý krajinářský park. Ten měl původně rozlohu přes 40 hektarů. Dnes se zachoval v menší rozloze, ovšem dodnes zde najdeme mnoho zajímavých a letitých dřevin.

Hrabě Schaffgotsch zažil v revolučním roce 1848 malou revoluci i ve Vlčicích. Byl to poměrně tvrdý pán, který své poddané prý tloukl bičíkem, a ti se mu při zrušení poddanství odvděčili malou rebelií, před kterou raději na dlouhé měsíce zmizel z obce. A tak to za něj odnesl zdejší rychtář, nebo jak se zde říkalo šoltýs.

Majitelé zámku se podíleli i na stavbě zdejšího kostela

Po roce 1921 se majiteli objektu stali velkostatkáři Schubertové a Mertové a jim byl majetek v roce 1945 zkonfiskován. Spravovala jej obec, byly v něm kanceláře i rekreační zařízení. Bohužel se na něm velmi podepsaly nevhodné úpravy a rekonstrukce. A tak ze sídla někdejší šlechty je dnes jen málo zajímavá budova s šedivou brizolitovou omítkou. Ještě že alespoň ten park kolem zůstal a je důkazem krajinářského umu někdejších majitelů zdejší obce.

autor: kbz
Spustit audio