Zapomenutý Nebeský jezdec. Vzpomínky na odbojáře Karla Batelku předává dál jeho neteř
8. května si připomínáme Den vítězství, kapitulaci německých vojsk a konec 2. světové války. K jejímu konci přispěli také českoslovenští vojáci Britského královského letectva. V jednom z bombardérů 311. perutě seděl také Karel Batelka, rodák z Vysokých Popovic na Brněnsku. To, že byl členem takzvaných Nebeských jezdců, ví v jeho rodné obci už jen málokdo. Batelkovy vzpomínky se snaží předávat dál alespoň neteř, která už za komunismu tajně přepisovala jeho paměti.
Související
-
Pilot RAF Josef František zanechal v Británii stopu: stíhačka Hurricane nese jeho označení
V britském Imperiálním válečném muzeu v Duxfordu je k vidění historický letoun Hurricane. Nese označení, pod kterým v něm létal a bojoval český pilot RAF Josef František.
-
Bojovali ve Francii, v Anglii opravovali letouny, po válce je zavřeli. Příběhy českých mechaniků RAF
Za úspěchem československých letců ve slavné bitvě o Británii za 2. světové války nestojí jen jejich um, odvaha a nasazení, ale také mechanici, kteří se starali o letouny.
-
Važme si hrdinů. Valašské Klobouky ocenily jednoho z posledních žijících členů RAF Aloise Dubce
Pilot, kterému je 95 let, dostal ocenění při oslavách sta let od vzniku samostatného Československa.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.