Zasněženou zvlněnou krajinou ke starému hrádku a Zkamenělému zámku

27. prosinec 2021

Přijměte pozvání k procházce klidnou zasněženou krajinou ke zřícenině hrádku a neobvyklému skalnímu útvaru poblíž hradu Bouzova. Kam, že to vyrážíme? Na Špraněk.

S archeologem Vlastivědného muzea v Olomouci Lukášem Hlubkem se vydáváme na procházku romantickou krajinou Bouzovské vrchoviny. Vyrážíme od památníku v Javoříčku do kopce k Jeskyním.

Tabulka nás upozorňuje, že vstupujeme do národní přírodní rezervace Špraněk, která se rozkládá na ploše 102,23 hektaru mezi 388 a 539 metry nad mořem a také a že je to největší zimoviště vrápence malého. U zastavení naučné stezky se dozvídáme o dalších obyvatelích zdejších jeskyní, současných i minulých.

Scházíme ze široké cesty a úzkou pěšinou se zábradlím se dostáváme na vyhlídku. Pod námi je svislá skalní stěna směřující do údolí k potoku. Tady se od našeho průvodce dozvídáme o hrádku, který tu stával v 19. století a jeho majiteli.

Strmou pěšinou vedoucí kolem skal se dostáváme k největší skalní bráně na Moravě s portálem do původně ponorné jeskyně. Právě 8 metrů vysoká brána je nazývána Zkamenělým zámkem. O 25 metrů níž najdeme další rozcestník ve výšce 380 metrů nad mořem a komplex naučných tabulí, na němž se můžeme mimo jiné dočíst, že jsme v druhé nejstarší rezervaci olomouckého okresu.

autor: Aleš Spurný
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.