Zde leží Josef, který selhal ve všech svých počinech, říká nápis na rakvi panovníka Josef II.
Syn císařovny Marie Terezie, přezdívaný selský panovník, byl neúnavný reformátor a také muž s tragickým životním osudem.
Josef II. se narodil roku 1741 a byl nejstarším synem panovnice. Učitelé ho seznámili s idejemi osvícenství, pro které pak později často přicházel do konfliktu se svou ultrakonzervativní matkou.
Jako následník trůnu měl úkol zplodit mužského potomka, Marie Terezie proto dohodla sňatek s Isabelou Parmskou. Manželství ale nebylo šťastné, Isabela navázala silný, možná i milenecký vztah s Josefovou sestrou Marií Kristinou. Záhy však při porodu své druhé dcery zemřela na neštovice. První dcera v sedmi letech také zemřela. Obě tyto ztráty Josefa hluboce poznamenaly. Druhé manželství s bavorskou princeznou Marií Josefou také skončilo brzy, neštovice zabily i ji. Chladný Josef se ani nezúčastnil pohřbu.
Po nástupu na trůn roku 1780 přišel se zásadními reformami, kterými byli například toleranční patent nebo zrušení nevolnictví. Josefův zájem o blaho obyvatelstva říše se však bohužel často neshodoval s jeho přáními. Vyčerpán zemřel v roce 1790. V císařské hrobce ve Vídni je na jeho prosté rakvi napsáno: „Zde leží Josef, který selhal ve všech svých počinech.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.