Zelené svátky, Máje a namlouvání

21. květen 2022

Májka a její vztyčení odstartovaly pro naše předky období, kterému říkali Zelené svátky a které přinášelo v celém hospodářském roku jediný čas, kdy se mohli chovat jinak: uvolněně a nevázaně.

Na más se proto všichni těšili. Znamenal totiž nejen čas radosti a veselí, ale i lásek a namlouvání. Ozdobená májka měla pro naše předky mnohem větší symboliku, než si dnes myslíme. Důležitý byl už samotný živý zelený vršek z břízy, prodloužený do atypické výše kmenem jehličnanu, a zásadní byly i pentle, kterými byla májka ozdobena a které pak měly magickou moc.

Májka ale ani zdaleka neznamenala pouhou oslavu jara. Proč je vlastně naši předkové stavěli, jaké skryté výzvy taková májka znamenala a jak se slavívali a slaví typické staročeské Máje na Berounsku? Poslechněte si v reportáži.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.