Zelenému zákalu je potřeba dát včas červenou

18. červenec 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Laser při operaci zeleného zákalu

Glaukom, kterému se spíš ze zvyku říká zelený zákal, je nemoc zrádná. Když se na něj nepřijde zavčasu, je dokonce velmi vážná a může nás připravit o zrak nebo jeho část

 „V nejběžnější formě se glaukom nijak výrazně nehlásí, plíživě ubližuje našemu očnímu nervu, a tiše tak oko okrádá o schopnost vidět,“ upozorňuje oftalmoložka Marta Karhanová.   

Zdánlivá a čistě lexikální podobnost označení  zákal  leckdy působí mylná očekávání: Díky operacím katarakty, šedého zákalu, se pacientova čočka doslova viditelně „odkalí“ a efekt je většinou výrazný. „Jenže potíž s nějakým kalným viděním, a tedy ani žádné patrné varování  glaukom nedoprovází. Pokud se na glaukom přijde, je to díky vyšetření a léčba pak glaukom může jen zastavit, nikoliv však stav vrátit,“ varuje Karhanová.

 

Nezbývá tedy, než pamatovat na prevenci, například v rámci pravidelných březnových Týdnech glaukomu.

Klíčové a velmi důležité proměření nitroočního tlaku a kontrola očního pozadí na oftalmologii. Ideální by bylo preventivně vyšetřit všechny, kdo dosáhli věku čtyřiceti let.

„Máte-li ovšem v anamnéze rodinnou zátěž, jakékoli potíže nebo pochybnosti, s kontrolou očí neotálejte,“ radí lékařka a viceprezidentka České glaukomové společnosti.

autor: Bořek Volný
Spustit audio