Železniční viadukt u Hranic je ve špatném stavu, opadávají z něho kusy cihel. Objekt bude oplocen

23. únor 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pohyb pod viaduktem není bezečný

U historického železničního viaduktu v Hranicích lidem hrozí nebezpečí. Z některých oblouků technické památky odpadává zdivo na cyklostezku a cestu podél ní. Pracovníci Správy železnic proto kolem viaduktu natáhli zhruba v půlkilometrové délce pásky a chystají se ho oplotit.

Některé oblouky viaduktu chrání síť

S mluvčím hranické radnice Petrem Bakovským stojíme pod viadukty. Nad námi ve výšce asi 11 metrů právě projíždí rychlík. „Ve skutečnosti jsou tady za sebou viadukty tři. Vznikaly postupně. Ten nejstarší, který je z cihel, není používaný. Vznikl při stavbě severní dráhy císaře Ferdinanda, která spojovala Vídeň s Krakovem,“ přibližuje Bakovský. Dnes po historickém mostu už vlaky nejezdí a tato technická rarita chátrá. Většina oblouků je poškozená a odpadává z nich zdivo. „Cihly jsou na některých místech porušené a kousky odpadávají,“ ukazuje Petr Bakovský.

Pohyb pod viaduktem a v jeho těsné blízkosti není bezpečný

Majitel památky Správa železnic už před časem pod některými oblouky zavěsil sítě. Teď viadukt lemují i bezpečnostní pásky a cedule se zákazem vstupu. Paní Marii, která tu chodivá na procházky, to překvapilo. „Trklo mě to, protože psa tady mívám na volněji, teď už si ho dávám na vodítko,“ říká Marie. Pod viadukty vede cyklostezka. Pavel tu běhává každý den a nebezpečí si nepřipouští. „Zrychlím tam krok,“ řekl Pavel.

Z viaduktu padají kousky cihel

Správa železnic proto chce kvůli bezpečnosti pásky kolem viaduktů nahradit oplocením. „To bude nainstalováno po obdržení všech potřebných povolení a vyjádření úřadů i národního památkového ústavu. Protože na této části viaduktu není provozována drážní doprava, nelze do oprav investovat velké množství finančních prostředků s výjimkou nákladů na zabezpečení stability konstrukce a bezpečnosti prostoru pod mostem,“ potvrzuje mluvčí společnosti Dušan Gavenda.

Viadukty u Hranic

Město proto na cestě podél viaduktu omezuje provoz. A věří, že postavení plotu kolem něj bude jen dočasnou záležitostí. „Byli bychom rádi, kdyby se oprava podařila, protože hranické viadukty patří k významným dominantám a symbolům města,“ uzavírá mluvčí radnice Petr Bakovský.

autor: kra
Spustit audio