Zemědělci na Hané zahájili žně sklizní ozimého ječmene, kvůli počasí bude úroda menší

11. červenec 2013

Na Hané začaly žně. V olomoucké městské části Nový Dvůr už končí se sklizní ozimého ječmene, který je určen především pro sladovnictví. Úrodu očekávají kvůli jarnímu počasí o něco nižší než obvykle, zhruba přes 5 tun na hektaru.

Po vyčištění a dosušení zamíří zrno ozimého ječmene do sladoven. Zemědělci jsou sice zatím spokojeni s kvalitou, ale ne s výnosem.

„Spokojenost, jak urostl tak samozřejmě ano, ale spokojenost s výnosem ne. Parametry od podzimu na ječmeni byly stavěné tak, že to dá 7 tun po hektaru, protože na to ječmen geneticky má. Ale vzhledem k propršenému půl dubnu a květnu, část úrody nám vzala voda, se to dnes pohybuje mírně nad 5 tunami po hektaru,“ říká agronom z Nového Dvora Lubomír Pospíšil.

Oproti předpokladům ale letošní sklizeň začala jen s minimálním zpožděním. „Dnes sklidíme ozimý ječmen a myslím takových minimálně deset dní – do 20., možná i do 22. července – budeme čekat, než dozraje řepka,“ vysvětluje Pospíšil.

„Po řepce bude následovat jarní ječmen, který je náchylný na zalámání, ten se musí sklidit první před pšenicí. A v poslední řadě pšenice. Žně se letos možná protáhnou do půlky srpna. Pak nás bude čekat další kolo – zakládání porostu řepky pro příští rok,“ říká agronom.

autoři: min , mka
Spustit audio