Zemřel Jan Pečínka, dlouholetý vedoucí skautů z Velkého Týnce – Čechovic

30. duben 2024

V noci na dnešek zemřel ve věku 74 let dlouholetý vedoucí skautů z Velkého Týnce – Čechovic Jan Pečínka. Českému rozhlasu to řekl jeho kolega Jiří Dvořák. Pečínka se zasloužil mimo jiné o obnovu poutního místa ve Staré Vodě na Libavé.

Jan Pečínka Listuje skautskou kronikou

Věnoval se spolupráci se zahraničními skauty, organizoval účast našich skautů na světových Jamboree a podílel se na obnově zaniklé obce Stará Voda na Libavsku.

„Člověk vstoupil do místa, o kterém se nějak doslechl, že existuje, v dříve uzavřeném vojenském prostoru. Vstoupili jsme do pralesa, ze kterého trčely dvě věže kostela,“ vzpomínal na chvíli, kdy do Staré Vody přišla v roce 1994 první skautská výprava.

V zaniklé obci Stará Voda se vystřídaly na brigádách stovky skautů od nás i ze zahraničí. „Spočítali jsme, že jsme tam za tu dobu odpracovali 18 000 hodin. Skauti přijíždí z Olomoucka, Ostravy, Frýdku-Místku, Dubu nad Moravou, ale i z Polska, Kanady, USA, Francie, Německa, Holandska a tak dál,“ řekl Jan Pečínka.

Po 25 letech ve Staré Vodě zmizel onen zmiňovaný prales, vystoupily trosky domů a kláštera. Podařilo se také obnovit kapli Královské studánky. Vyčistili hřbitov, obnovili některé náhrobky, postavili centrální kříž. Věnovali se také obnově trosek kláštera a klášterní zahradě, kde se snažili zpřístupnit bývalý vstup do budovy a zkulturnit zahradu.

Poslechněte si rozhovor Petry Ševců s Janem Pečínkou z roku 2020. 

Spustit audio