Žena by měla být v kontaktu s gynekologem celý život. Obtíže se mohou týkat i malých děvčátek
Nepravidelnosti cyklu, infekce, myomy či endometrióza. A samozřejmě také klimakterium. Oblasti, které si žádají důvěrnou a dlouhodobou spolupráci pacientky a gynekologa.
Hormonální změny v klimakteriu u řady žen přinášejí mimo jiné i ony nepopulární návalové stavy. „Návaly jsou vlastně důsledky stresu. Stresem totiž pro tělo může být i pokles činnosti vaječníků a hladiny hormonu estrogenu. Tělo vyplavuje adrenalin, zvyšuje se činnost srdeční a mohou nastat palpitace, pocení, rozlady – to všechno zdánlivě bez příčiny,“ vysvětluje gynekoložka Marie Turková. „U starších žen, ještě po klimakteriu v období senia zase pozor na extrémní stavy suchosti a svědivosti sliznic coby možný předstupeň dalších potíží,“ dodává.
I obor gynekologie dnes mnohde nabízí nová řešení, alternativy a postupy. „Samostatnou kapitolou jsou některé operace – kdysi nepříjemně radikální, velké a zatěžující, dnes ovšem šetrné, miniinvazivní. Třeba u nás na klinice díky moderní robotické chirurgii,“ říká Marie Turková, lékařka z Fakultní nemocnice Olomouc.
Gynekologické potíže se mohou týkat i děvčat v raném věku. „Málo se ví o tom, že třeba úplně malá děvčátka – novorozenci a kojenci – mohou trpět například nepříjemnými srůstovými potížemi,“ upozorňuje gynekoložka Marie Turková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.
Iva Jonášová, šéfredaktorka Radia Wave


Citlivý člověk
Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.