O pořadu Ženský svět

Příběhy žen, které stojí za to slyšet.

Galerie pozoruhodných ženských osudů na vlnách Českého rozhlasu Olomouc.

Znělka pořadu Ženský svět byla poprvé slyšet na vlnách Českého rozhlasu Olomouc v březnu roku 2008. Odstartovala tak cyklus dokumentů dvou autorek – Radky Kvasničkové a Ivany Pustějovské, které se rozhodly představovat pozoruhodné ženské osudy.

První, koho vyzpovídaly, byla socioložka a chartistka Jiřina Šiklová. Právě její životní příběh předznamenal celou dramaturgii Ženského světa – ukazovat naši společnost, její minulost o současnost pohledem těch, které ve svém životě mnohé prožily, vytrpěly a mnohé dokázaly.

V Ženském světě se tak posluchači mohli a mohou seznamovat s názory a životními postoji jak žen, které jsou uvyklé na mediální pozornost jako je třeba americko-polská režisérka Agnieszka Holland, slovenská socioložka a politička Iveta Radičová, spisovatelka Lenka Reinerová, dramatička Daniela Fischerová, biskupka Jana Šilerová, novinářka Lída Rakušanová či ústavní soudkyně Eliška Wagnerová.

Radka Kvasničková

Stejně tak mohli slyšet osobní vyznání dam, které se často do hledáčků médií nedostanou, ale jejich příběhy o „obyčejném“ životě jsou nesmírně inspirativní. To byly například osudy žen, které přežily holocaust jako například Miluška Ottová či Daniela Perleová nebo na vlastní kůži zažily nespravedlnost komunistického režimu jako například Věra Pytlíčková či Zdena Mašínová.

Nechybí ani příběhy žen, které dokázaly realizovat své sny a ty pak se staly příkladem i pro ostatní. To jsou osudy podnikatelky Jarmily Podhorné, která dokázala v době, kdy již mnozí myslí na odpočinek, vybudovat prosperující firmu, do stejné kategorie patří mladá žena z Ostravy Jana Neboráková, která s přáteli vytvořila organizaci na pomoc Tibeťanům v Indii a stejně sem patří například Zlata Holušová, která je podepsána pod vznikem dnes evropsky proslulého festivalu Colours of Ostrava.

Nejen politika, nejen občanská angažovanost, nejen tragické osudy, ale také třeba mimořádné sportovní výkony a pozoruhodné umělecké počiny, i ty zajímají autorky Ženského světa A tak mohli posluchači slyšet například příběh harfenistky Kateřiny Englichové, překladatelky Jitky Herynkové či přemožitelky kanálu La Manche Dany Zbořilové.

Ivana Pustějovská

Desítky více i méně známých žen, už nechaly nahlédnout Radku Kvasničkovou a Ivanu Pustějovskou do své duše. Další desítky na autorky, které se nejen ptají, ale také pozorně naslouchají, ještě čekají…

Historie

Pořad jsme vysílali od roku 2008.

Pořad připravují

  • Ivana Pustějovská | foto: Libor Teichmann
    Ivana Pustějovská
  • Radka Kvasničková | foto: Libor Teichmann
    Radoslava Kvasničková