Zima ještě nekončí. Sněhové podmínky v Jeseníkách přejí sjezdovému i běžeckému lyžování

24. březen 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Letošní sezóna se podle vlekařů vydařila

Jeseníky hlásí jedny z nejlepších sněhových podmínek v sezóně. Sjezdovky jsou ale přes týden skoro prázdné. Teď o víkendu bude návštěvnost podle horské služby určitě silnější. Celkově jsou vlekaři s uplynulou lyžařskou sezónou spokojení.

Minimum lidí na svahu ocenil i pan Pavel z Prostějova. Právě zouvá lyžáky, dopřává si pauzu na jídlo. „Máte volnost pohybu, nemusíte se tolik ohlížet. Perfektní podmínky, svítí sluníčko, lyžařský sen,“ komentuje aktuální podmínky.

Jiří Lužík obsluhuje ve Filipovicích lanovku. Teď už ale většinu času sedí ve velíně. „Jak skončily jarní prázdniny, tak nám chodí zhruba 30 až 35 lidí denně,“ odhaduje.

Na svahu teď leží v průměru 60 centimetrů sněhu. Skipark bude podle Lužíka otevřený až do Velikonoc. Současně ale připouští, že se už na konec sezóny těší: „Byla to hodně náročná zima. Jsou to čtyři měsíce, tak se všichni z obsluhy těší, že si odpočinou.“

Některá střediska jsou už ale uzavřená, například Miroslav v Lipové Lázních, Dolní Údolí nebo Vrbno pod Pradědem. Vedoucí tamní skiareny Zdeněk Skokan je ještě připravený spustit vleky tento víkend. Pak už ale definitivně končí. „Velikonoční víkend u nás určitě ne, protože musíme objednávat elektřinu a museli bychom tím pádem objednávat na celý ten měsíc dopředu. Ale nemyslím si, že by tady byla taková návštěvnost,“ říká Skokan. Letošní sezóna pro něj byla příznivá, rozhodně lepší než před rokem.

Miroslav Neubauer z Ramzové souhlasí: „Je to fakt pěkná zima. Myslím si, že nikdo nemůže nadávat. Začátek byl, co se týče sněhu, takový slabší, ale pak už to bylo velice dobré.“

V lyžařských školách přibývá dospělých

I z pohledu lyžařských škol byla zima úspěšná. Zájem o výuku podle jedné z lektorek Jany Přibylové neklesá. Naopak roste poptávka ze strany dospělých. „Polovina z nich jezdila v sedmé třídě naposledy, to tady slýcháme pořad, a chtějí se naučit lyžovat, aby potom mohli doprovázet své děti. Všeobecně přibývá dospělých. A snowboardů samozřejmě taky,“ dodává.

Tento víkend bude podle meteorologů pro lyžování příjemný. Ladislav Bedeč z Horské služby Jeseníky proto očekává na kopcích mnohem více lidí než v pracovních dnech. „Dlouho nepamatuju, že by na konci března byly ideální sněhové podmínky,“ říká.

Běžkařům doporučuje zejména stopy ve vyšších partiích. Upravená bude například hlavní magistrála nebo okolí Paprsku.

autor: aja
Spustit audio