Zimy se na silnicích nemusíme bát. Stačí se dobře připravit, říká dopravní expert

27. leden 2017

Počasí v zimě dává řidičům zabrat. Jeden den ledovka, pak sníh a s oteplením silnice kluzké a mokré. Do toho se přidává zhoršená viditelnost a brzká tma. Jak se tedy chovat v zimě na silnicích, při smyku nebo při prudké změně vozovky?

„Určitě s respektem a pomalu,“ říká Miroslav Charouz z Besipu.

Připravte nejen vozidlo, ale i sebe

„Při střídání teplot je v zimě potřeba připravit nejen vozidlo, ale i sebe. Lidé bývají špatně oblečeni. Nemyslí na to, že by se něco mohlo stát a pak si nejsou schopni zajistit tepelný komfort. Často jim chybí čepice, bundy, deky apod. Co se týče vozidla, musí mít vozidlo zimní obutí, nemrznoucí kapaliny do ostřikovačů, chladicí kapalina nemrznoucí alespoň do -25 °C; lopatku a smetáček na sníh, škrabku, řetězy,“ doporučuje odporník na dopravu.

„Máte-li před sebou delší jízdu, určitě plánujte, dnes na webových stránkách najdete předpověď počasí, dopravní informace, webové kamery, na kterých vidíte, jak cesty vypadají. Naučte se nasazovat řetězy. Něco jiného je, když Vám to ukáží v obchodě a něco jiného, když to děláte vy v mínus deseti stupních. Dále si na cesty vezměte dostatek tekutin, náhradní kanystr s benzínem, léky a baterku,“ radí Miroslav Charouz.

Co dělat a jak se chovat při smyku?

„Dojde-li při jízdě na sněhu nebo na ledu ke smyku, nikdy nebrzděte. V případě smyku předních kol u vozu s předním pohonem sešlápněte spojku, abyste vyřadili ze záběru motor (u automatické převodovky zařaďte polohu neutrál), a stočte přední kola do směru, kterým chcete jet. Při smyku zadních kol stočte přední kola na tu stranu, kam se pohybuje zadní část vozu. Pokud jste tuto situaci nezažili, pak si ji na nějakém odstavném parkovišti vyzkoušejte, abyste byli připraveni,“ dodává Miroslav Charouz.

Miroslav Charouz

Další informace ohledně jízdy na silnicích v zimních podmínkách, co dělat při nepředvídaných situacích a jaké pokuty vás čekají, pokud nemáte řádně očištěná okna na vozidlech, si poslechněte v naší Dobré radě.

autor: cho
Spustit audio