Životopisy: Karel Absolon

25. březen 2015

Profesor Karel Absolon zářil v několika vědních oborech: zoologii, geologii, speleologii, paleontologii ,antropologii a také v archeologii. Narodil se 16. června v roce 1877 v Boskovicích. Pro dětskou zvědavost, která se vyvinula v mimořádně úspěšné vědecké bádání, měla zásadní význam výchova jeho dědečka, slavného krasového badatele dr. Jindřicha Wankela.

Karel Absolon uměl už počátkem 20. století nejen motivovat spolupracovníky, aby se s ním vypravili na dno Macochy, ale také vymyslel způsob, jak to dokázat.Ojevil tzv."moravské Pompeje" a pro svoje nálezy a myšlenky získal nejen prezidenta Masaryka, ale i podnikatele Tomáše Baťu.

Věstonická Venuše - rok 1928 a nebo na lodičkách Moravským krasem - rok 1933. V životě profesora Karla Absolona se stalo plno událostí, které byly mimořádně podstatné pro rozvoj vědy.

Profesoru Karlu Absolonovi ale vždy šlo o to, aby se o něm a jeho objevech vědělo, nebyl to kabinetní vědec.

O životním osudu Karla Absolona, včetně vzácných archivních zvukových záběrů, si můžete poslechnout od pondělí 11. června do pátku 15. června v Životopisech.

Pořad připravila Marcela Antošová. V režii Radima Nejedlého uslyšíte v roli novinářky Sylvu Talpovou a v roli architekta Luboše Ondráčka.

autoři: Marcela Antošová , Radim Nejedlý
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...