Zkouškami Drážního úřadu letos prošlo 120 nových řidičů lanovek

4. prosinec 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Praktická zkouška řidičů lanové dráhy
0:00
/
0:00

Desítky pracovníků skiareálů se musí ještě před lyžařskou sezónou podrobit zkouškám Drážního úřadu. K řízení lanovky potřebují specifické osvědčení. Inspektoři je zkoušejí celoročně, v těchto dnech ale mají s testy nejvíce práce. Při zkouškách totiž musí být lanovka v provozu.

Vojtěch Mynář je jedním z trojice inspektorů, který pod Drážním úřadem zkouší budoucí řidiče lanových drah v rámci celé České republiky. Právě teď je v Branné na Šumpersku a čekají ho testy s desítkou mužů. Z Branné pouze čtyři z nich. S těmi ostatními absolvuje písemný a ústní test. Na praktickou část zamíří k jejich domovské lanovce.

Praktická zkouška řidičů lanových drah

„V prvé fázi se podíváme na lanovou dráhu. Nahoře ve strojovně mi popíšete zařízení, která tam jsou. Potom půjdeme do obslužné budovy, kde mi předvedete, jak uvedete lanovou dráhu do provozu,“ informuje komisař.

Podle Stanislava Matušky byla zkouška náročná. „Těch informací bylo hodně. Připravoval jsem se zhruba měsíc a půl, ale ještě se musím učit. Nebylo tolik času,“ popisuje.

Zázemí lanovky v Branné

Prokázal, že umí lanovou dráhu ovládat, potvrzuje komisař. „Zná zabezpečovací prvky a ví, jakým způsobem dráhu vyzkoušet před tím, než se zahájí přeprava s cestujícími. To je základ pro bezpečnost cestujících. Zkoušky jsou jenom první část, potřebují získat praxi v provozu,“ dodává Mynář.

Jak komisař uzavírá, v letošním roce prošlo, nebo ještě projde zkouškami asi 120 lidí.

autor: aja
Spustit audio