Změny v systému placeného parkování chystá vedení olomoucké radnice

17. srpen 2023 05:20

Vedení města už několik let debatuje o změnách v systému parkování. Některé z nich už řidiči na vlastí kůži poznali, jiné je teprve čekají.

Jaké změny v parkování už v Olomouci platí?

Parkování v pěší zóně zdražilo na sto korun za hodinu, v historickém centru pak na 40 korun za hodinu. Parkování je nově navázané na registrační značku a lidé ho mohou platit hotově, kartou nebo SMS zprávou.

Parkování na oblíbených turistických místech

Změny parkování se dotkly i oblíbených turistických míst, jako je například Svatý Kopeček u zoo. Zaplněnost parkoviště je sledována za pomocí čtrnácti informačních cedulí, které dávají informace řidičům už před vjezdem na Svatý Kopeček. Dle informací tiskového oddělení zoo má ale systém stále několik problémů, zvláště při příjezdu na parkoviště u zoo.

Co chystá magistrát pro řidiče nově od září?

Od září se budou změny týkat hlavně dlouhodobého parkování a držitelů parkovacích karet.  „Neznamená to samozřejmě, že v tuhle chvíli se bude jednat o povinnou změnu pro ty, kteří mají stávající karty platné, ale bude se to týkat pouze těch nově vydaných karet. Nově už nebudou vydávány papírové karty, ale budou pouze svázány virtuálně prostřednictvím registrační značky vozidla,“ říká pracovník odboru strategie a řízení, Magistrátu města Olomouce Martin Luňáček.

Změny parkování i v okrajových částech města

Změny parkování se nebudou týkat pouze centra, ale také okrajových částí města. Co se týká krátkodobého parkování v zóně C (zóna širšího města, pozn. red.), lidé zaplatí za krátkodobé parkování 20 korun za hodinu, a to od dubna příštího roku. Také ve vnějším prstenci sídlišť se začne platit, a to 10 korun za hodinu. Tento krok by měl platit od července příštího roku.

Spustit audio