Zpěvák Karel Bláha: Tréma je zvláštní věc, z naučeného textu se může stát něco záhadného
Operetní zpěvák s jižanskou vizáží Karel Bláha se se svým příjemným tenorem usadil na 30 let mezi špičkou operetní a muzikálové scény v Hudebním divadle v Karlíně a říká: „Muzikál je modernější v aranžmá i melodice, opereta je blíž k opeře. Já zpíval moc rád oboje.“
Začal v divadle Rokoko, kde strávil téměř tři roky, pak rovnou nastoupil do karlínského divadla. Za svoje největší role považuje ty v muzikálech My Fair Lady a West Side Story. „West Side Story bylo velké sousto, ale splnil jsem to tak, jak jsem si to představoval, a mám na to krásné vzpomínky.“
Měl možnost studovat operní konzervatoř nejen u nás, ale také v Itálii, kolébce bel canta („krásného zpěvu“). „Byl konkurz a dostali jsme se tam s operetní zpěvačkou Pavlou Břínkovou. Moc se nám tam líbilo. Italové si třeba v jednu hodinu v noci sednou na fontánu a zpívají O Sole Mio. A oni neřvou, oni zpívají. Je to asi dané tou melodikou. Všimněte si, že oni mají melodiku i v mluvené řeči.“
Tréma je zvláštní věc
Vzpomíná na spolupráci s Karlem Vlachem, který působil v karlínském divadle jako dirigent a hudební manažer a který mu jednoho dne oznámil, že s ním pojede do Ruska. „Jeli jsme do Moskvy. Do té doby jsem byl zvyklý zpívat pro lidi v divadle, ale tady na nás čekalo asi sedm tisíc lidí!“ orosil se zpěvák ještě teď a pokračuje: „Každý, kdo dělá divadlo, zná trému. Zvláštní věc je ta tréma, dnes se tomu říká spíš pocit zodpovědnosti. Měl jsem zpívat duet s gruzínskou zpěvačkou v gruzínštině, tak jsem si nechal text napsat foneticky. A jak jsem viděl, jak postupně přichází ty davy lidí, rozklepal jsem se a já ten text naprosto zapomněl. Žádná nápověda tenkrát nebyla, tak jsem to tam dal žižkovským dialektem, jak to nazval Karel Vlach.“
Přátelství je nejvíc
Karel Bláha rád sportuje, je velkým milovníkem tenisu. Ale nedávno mu praskla achilovka a strávil pět měsíců v nemocnici. „Přišly komplikace, dostal se toho zánět, ale teď už je to docela dobrý.“ V této době pochopil, jak je podstatné mít opravdové přátele. „Když je kolem sebe máte, to poznáte právě ve chvíli, když jste nemocný. Tak si přeju, abych si ten život ještě užil mezi dobrými lidmi s velkým srdcem.“
Těší se, až si zase někam vyrazí. „Mám moc rád živou muziku. To televize nenahradí. Když jsem jezdil koncerty, tak vždycky s pocitem, že jsem tam pro ty lidi. A to bych chtěl zažít, aby se to lidem líbilo a abych byl zdravý.“ Chystá se zase jezdit se svojí talkshow po republice, kde vypráví zábavné historky a zve hosty. O tom, co zažil, napsal také knihu vzpomínek Tak to je život. „Je tam hodně pravdy, opravdu jsem tam málo lhal,“ směje se.
Jeho tatínek byl lékař, laryngolog a léčil hodně pěvců včetně Karla Gotta. Jakou s ním zažil historku? Karel Bláha také prozradil, že hlas se krásně nese ve vinném sklípku. Poslechněte si v rozhovoru u Xavera.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.